Prodáváme knihy, které sami čteme

Otevřít si v dnešní době nezávislé knihkupectví není úplně běžné. I proto mě příběh a zkušenosti manželů Terezy a Pavla Krobových zaujaly natolik, že jsem se za nimi vydal do Plzně. Žánrově zaměřené knihkupectví Mezi řádky otevřeli v roce 2016 v Rakovníku a loni v říjnu se s ním přestěhovali do Plzně.

Teď, nebo nikdy

Stačila hodina a dvacet minut ve vlaku s rouškou na tváři a už jsem vystupoval na plzeňském hlavním nádraží. Naposledy jsem zde byl na Světě knihy, takže si cestu do blízkého centra pamatuju. Ještě než dorazím do Pražské ulice, osvěžím se cestou ve schované kavárně. Za chvíli vcházím do knihkupectví Mezi řádky, které se nachází v jedné místnosti rozdělené knihovnami. I když se nejedná o velký prostor, knih je všude dokola dost. Vítáme se slovním pozdravem, očima a s úsměvem skrytým pod rouškami.

„V pražském knihkupeckém řetězci jsem začal pracovat, když jsem dokončil vysokou školu. A v době, kdy se nám narodila dcera, jsme se bavili o tom, že bychom si otevřeli vlastní obchod,“ popisuje začátky Pavel Krob. Jeho žena Tereza jej doplňuje: „Příležitost se nám naskytla v Rakovníku, kde po dlouhých letech zavřelo tamější malé knihkupectví, paní šly do důchodu.“ Vzhledem k nastalé situaci se manželé Krobovi rozhodli — jak si tehdy řekli: teď, nebo nikdy — otevřít na jiném místě své knihkupectví. A to v době, kdy jejich dceři bylo sedm měsíců. Nakonec měli štěstí, naučili se k nim chodit i zákazníci z onoho zaniklého knihkupectví, které fungovalo ještě před revolucí.

Práce jako každá jiná

Tereza Krobová chtěla mít kavárnu, ale jelikož není akční typ, bavilo by ji tam spíš sedět a číst si knihy. Pro knihkupectví se rozhodli i proto, že s prací v něm měl Pavel zkušenosti, byl několik let vedoucím prodejny. Tereza byla za tento nápad ráda, původně totiž učila angličtinu, ale s malým dítětem si nedokázala představit, že by v tom pokračovala. „Nakonec to dopadlo tak, že dcera v rakovnickém knihkupectví vyrůstala, občas se lidem batolila mezi nohama,“ říká. A já jsem z toho nadšený, být obklopen knihami odmalička mi přijde jako úžasná příležitost. Potom ale Tereza dodává, že dnes už zdaleka nemá tolik času na čtení, práce v knihkupectví je totiž práce jako každá jiná, a tedy časově náročná.

„Kdybych to věděla, tak bych do toho asi nešla,“ reaguje Tereza se smíchem na moji otázku, když se ptám na jejich začátky. „A to hlavně kvůli stresu z toho, jestli to obchod přežije, nebo ne. Mysleli jsme si, že založení knihkupectví, oproti jiným podnikům, bude snazší,“ hodnotí Pavel. Začátky byly těžší nejen kvůli zákazníkům, kterým samozřejmě nějakou dobu trvalo, než si k nim našli cestu, ale taky proto, že distribuční společnosti a dodavatelé rozhodně nejásají z nově otevřených a svým způsobem neprověřených knihkupectví. „Začíná se na horších podmínkách, než mají zavedené obchody, které dokážou generovat určitý zisk,“ objasňují společně. Naštěstí si našli spolehlivé partnery, s nimiž spolupracují dodnes, ti je podrželi.

Jinde, ale podobně

„Rozhodně jsme se stěhovali naposledy,“ přibližuje změnu adresy Tereza. Nejdřív si nechali odvézt knihovny a následně jezdili tam a zpátky čtrnáct dní, než se jim povedlo převézt v banánových krabicích všechny knihy. Stěhování jim zkomplikovalo asi šest uzavírek na trase Rakovník—Plzeň. Opět se jim podařilo najít vhodný prostor s klenutým stropem. Poměrně rychle si taky našli zákazníky, kteří se k nim už i po tak krátké době opakovaně vrací. V současné době v knihkupectví Mezi řádky najdete hlavně Terezu Krobovou, její manžel se kromě společné aktivity věnuje svému zaměstnání. I to byl jeden z důvodů, proč se z Rakovníka přestěhovali právě do Plzně.

Přestože se — zejména kvůli osobním preferencím — zaměřují především na sci-fi a fantasy literaturu a komiksy, v nabídce nechybí ani běžné novinky a celá řada dětských knih. Baví je i beletrie a zkrátka od ní nechtějí být odříznuti. „Tím, že jsme teď v menším prostoru, vybíráme knihy pečlivěji, jde proto o tituly, které nám přijdou zajímavé. Naopak se vyhýbáme faktografickým a odborným knihám. Ale i tak tady máme kolem deseti tisíc titulů,“ vypráví Pavel. Mezi řádky nabízí i starší komiksy, například celé série, aby si je čtenáři mohli kdykoli doplnit — to v jiných knihkupectvích není pravidlem. Tak trochu nečekaně jim přála také skutečnost, kdy v lednu letošního roku zavřelo dlouholeté žánrové knihkupectví Valhalla.

Nové možnosti

Občas narazí na zákazníka, který není ochotný za knihu zaplatit plnou cenu, a když zjistí, že u Krobových neuplatní ani žádnou slevovou kartičku, odejde bez nákupu a knihu si raději pořídí v řetězci či v konkurenčním e-shopu. „Nenabízíme kartičky, ale máme vizitky,“ říká Pavel a společně se s chutí zasmějeme. „Samozřejmě nás ale mrzí, když zákazník odejde kvůli ceně. V našem nově vzniklém e-shopu máme knihy za stejnou cenu jako v obchodě. Přišlo nám nefér, aby někdo, kdo si knihy objedná z domova, za ně zaplatil méně.“

Založit e-shop byl jejich dlouhodobý plán, nečekaná krize jeho vznik jen urychlila. Manželé Krobovi nechtěli sedět doma a zoufat si, proto se do toho obuli a rozhodli se investovat. „Během uzavření obchodů jsme plzeňským zájemcům knihy dováželi zadarmo,“ vysvětluje Pavel. V současné době e-shop knihkupectví Mezi řádky funguje tak, že čtenáři z celé republiky neplatí poštovné při objednávkách nad dvě stě korun.

Co se týče neknižních produktů, Mezi řádky jich nabízí víc než jiná menší knihkupectví. Jde buď o žánrový sortiment, nebo o to, co se Tereze a Pavlovi líbí — hrnky, plátěnky, obaly na knihy, malé lampičky, diáře a kalendáře, přání k narozeninám, ale taky deskové hry. Při prohlížení si všimnu menší poličky s akčními cenami. „Jde o několik starších titulů, které jsme kdysi prodávali a které z důvodu kapacity potřebujeme rychleji prodat, abychom místo využili pro knihy námi oblíbeného žánru,“ přiznává Pavel. Tereza přitom obsluhuje čtenářku, jež si přišla pro konkrétní titul, a to nový komiks Roll Out the Barrels, zobrazující osudy místních válečných hrdinů. Komiks je dílem studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a prodávají jej pouze tady a v e-shopu Paměti národa.