Začátkem letošního roku vyšla v Polsku široce diskutovaná kniha, která odhaluje vztahy mezi polským státem a katolickou církví v komunistických letech a prvních letech demokratické vlády ze zcela nové perspektivy.
„Neboť obrostlo tukem srdce tohoto lidu, ušima nedoslýchají a oči zavřeli, takže neuvidí očima a ušima neuslyší, srdcem nepochopí a neobrátí se — a já je neuzdravím,“ prorokuje biblický Izajáš. V dubnovém díle podcastového pořadu Kovárna se ptáme po banalitě zla a povaze hlouposti.
Za mého mládí v socialismu se říkávalo, že kdo neokrádá stát, okrádá vlastní rodinu. V současných podmínkách se zdá, že rodinu okrádá, kdo překládá. S každým dalším rokem a další přeloženou knihou mi mé vlastní počínání připadá stále pošetilejší, píše Radka Smejkalová.
Druhý díl podcastu Kovárna věnujeme „Heideggerovi právní teorie“: Carlu Schmittovi. Odkud ta paralela? Německý právní filosof si (podobně jako Heidegger) zadal s Hitlerovou vizí nacionálního státu. Spory o Schmittovo myšlení neslábnou. Stejně tak ovšem jeho vliv. Co tedy se Schmittem?
„Today no music!“ prohlásil ve svém pravidelném videoblogu David Lynch 11. prosince 2022, v den, kdy zemřel jeho dvorní skladatel Angelo Badalamenti. Ve čtvrtek 16. ledna, kdy nás ve věku 78 let opustil sám Lynch, se chtělo napsat: „Tonight no dreams!“ nebo možná „Today no coffee“?
Je kniha „Jů a Hele“ nejlepší prózou Davida Zábranského? Co čekáme od próz zkušených a úspěšných autorů starší střední generace Bianky Bellové, Jiřího Hájíčka a Miloše Urbana? A čím překvapuje debut Emmy Kausc „Narušení děje“? Debatují porotci Ceny literární kritiky Marta Ljubková, Petr A. Bílek a…
V češtině nedávno vyšel román „Zlozvyk“ španělské spisovatelky Alany S. Portero. Do kontextu španělské queer kultury 80. let včetně filmů Pedra Almodóvara ho zasazuje Tomáš Herzán.
Oscar Wilde bývá často vnímán jako bohém, šarmantní dandy a pro mnohé zpětně také queer ikona, která svým nebojácným chováním předběhla dobu. Třídílná rozhlasová minisérie „Wilde!“ řeší v nefalšovaném soudním dramatu proces se slavným britským spisovatelem a dramatikem.
„Fotbaláci“ Roberta Santiaga jsou současná populární knižní série pro děti a mládež. V našem kontextu je historickým milníkem ve fotbalové literatuře „Klapzubova jedenáctka“ Eduarda Basse. Jak se proměnil knižní fotbal za sto let, od té doby, co Bassova kniha vyšla?
Básník a esejista Zbigniew Herbert patří k nejvýznamnějším polským básníkům 20. století. Připomíná to i nový český výbor z jeho básní vydaný ke stému výročí básníkova narození.
Dne 27. října uplyne 110 let od narození velšského básníka, autora rozhlasových pořadů, krátkých prozaických textů a rozhlasových her, jehož práci do českého prostředí přinášely výrazné osobnosti, jako Jiřina Hauková, Pavel Šrut nebo Antonín Přidal.
Před sto lety na den přesně se narodil americký spisovatel Truman Capote (1924—1984). Přinášíme portrét z pera jeho ctitele Martina Reinera.