Našel se Epos

Americké úřady zabavily hliněnou tabulku s Eposem o Gilgamešovi. Průzkum říká — v karanténě se více čte. Neil Gaiman se omlouvá — v karanténě se dělají hlouposti.

Americké federální úřady zabavily z washingtonského Muzea bible jednu z babylonských hliněných tabulek, na níž se dochoval fragment Eposu o Gilgamešovi, pravděpodobně nejstaršího literárního díla na světě. Podle státního žalobce byla tabulka do USA přivezena nelegálně.

Obchodní kutilský řetězec Hobby Lobby, který muzeum podporuje a v roce 2014 artefakt za půldruhého milionu dolarů koupil, ani aukční síň Christie’s, která tehdy obchod zprostředkovala, nejsou schopní doložit původ tabulky. Ta se v Americe poprvé objevila v roce 2003. O čtyři roky později překupník tabulku prodal za pouhých padesát tisíc dolarů i s falešným dokladem, že ji koupil v dražbě v roce 1981. Na nejasný původ tak vzácného artefaktu poprvé upozornil před třemi lety kurátor muzea, když si od aukční síně vyžádal doplňující dokumenty.

Tabulka se společně s jedenácti dalšími našla v roce 1853 na místě někdejší Aššurbanipalovy knihovny v oblasti dnešního Iráku. Podle iráckého ministra památek se jedná o jednu z tisíců položek, které v roce 1991 zmizely z tamních muzeí. Během války v Zálivu, kdy režim Saddáma Husajna ztratil kontrolu nad některými iráckými regiony, bylo totiž vypleněno hned několik muzejních sbírek obsahujících starověké památky a fragmenty.

Společnost Hobby Lobby byla už dříve obviněna z pašování iráckých artefaktů. Kromě pokuty ve výši tří milionů dolarů musela firma památky vrátit Iráku. A letos v březnu zástupce Hobby Lobby uvedl, že se v jejich sbírce objevilo pět tisíc papyrových fragmentů a šest a půl tisíce hliněných objektů bez jasného původu. Firma hodlá všechny artefakty navrátit do Egypta a Iráku.


Průzkum agentury Nielsen prokázal, že lidé — konkrétně Britové — během karantény více čtou. Nejvíce stoupla čtenost detektivkám, kriminálkám a thrillerům.

Z odpovědí reprezentativního vzorku britské populace o tisíci respondentech vyplynulo, že průměrná doba strávená čtením se během pandemie zdvojnásobila. Polovina respondentů uvedla, že čtou víc kvůli většímu množství volného času. Jednapadesát procent odpovědí vysvětlovalo vyšší zájem o čtení snahou se zabavit a třicet pět procent respondentů se odvolávalo na snahu „utéct krizi“.

S touto snahou spojuje The Guardian i nárůst popularity thrillerů a žánrové literatury: čtenáři vyžadují příběh, který poutá pozornost, fikční svět, který je na rozdíl od toho reálného pochopitelný.


Spisovatel Neil Gaiman se veřejně omluvil všem obyvatelům svého domovského skotského ostrova Skye — porušil totiž karanténu.

Gaimana zastihla pandemie covid-19 na Novém Zélandu, kde také s manželkou, zpěvačkou Amandou Palmer, zůstali v povinné izolaci. Po uvolnění novozélandských opatření však Gaiman odletěl do Skotska, jelikož si s partnerkou „potřebovali dát navzájem nějaký prostor, čehož se na Novém Zélandu opravdu nedostává“.

Skotsko však nouzová pravidla neuvolnilo a krizový režim je stále přísný. Po návratu domů tak Gaimana navštívila policie, aby jej seznámila s karanténními opatřeními, zjistila, zda je v pořádku, a sdělila mu, že by bylo bezpečnější zůstat na opačné straně planety.

Po této návštěvě Gaiman na svůj blog napsal omluvu ostrovu Skye: „Chci se omluvit každému na ostrově za takový povyk. Chci rovněž poděkovat a omluvit se místní policii, která má na práci lepší věci, než mě kontrolovat. Jsem si jistý, že jsem v životě udělal velké hlouposti, ale toto je ta největší pitomost, co jsem za hodně dlouhou dobu udělal.“

Neil Gaiman je prozaik a scenárista známý především fantaskními a pohádkovými díly, jako je Nikdykde, Američtí bohové, Hvězdný prach či komiks Sandman. Většina z nich má filmovou či televizní adaptaci.