Nepředvídatelné, magické představení

Ve věku pětapadesáti let zemřel španělský spisovatel Carlos Ruiz Zafón.

Španělské nakladatelství Planeta oznámilo, že uplynulý pátek zemřel spisovatel Carlos Ruiz Zafón. V Los Angeles, kam se v devadesátých letech částečně přestěhoval, podlehl rakovině tlustého střeva. Možná nejslavnějšímu španělskému prozaikovi současnosti bylo padesát pět let.

Zafón započal kariéru jako autor knih pro děti a dospívající, proslavil se však až románem pro dospělé publikum. Prózy Stín větru z roku 2001 (česky 2006) se celosvětově prodalo přes patnáct milionů výtisků a podle nakladatelství Planeta jde o druhý nejúspěšnější španělský román po Donu Quijotovi.

Carlos Ruiz Zafón, foto: Carlos Ruiz Zafón | Oficial FB

Carlos Ruiz Zafón, foto: Carlos Ruiz Zafón | Oficial FB

Stín větru vypráví příběh desetiletého Daniela Sempera, který se v roce 1945 ocitne v pohřebišti zapomenutých knih, kde si musí vybrat jednu knihu: jeho výběr padne na tajemný Stín větru. Román pokrývá dlouhé období španělské historie počínající dlouho před občanskou válkou a končící dlouho po ní. Zafónova kniha měla také úspěch kvůli širokému žánrovému rozkročení — mísí se v ní detektivka, magický realismus i gotický román. „Je to blbé a líné,“ píše o srovnávání autorů recenze Stínu větru v The New York Times, „ale tady to je: Gabriel García Márquez se potkává s Umbertem Ecem a Jorgem Luisem Borgesem. Je to magické představení, neuvěřitelně nepředvídatelné a hlavně nádherné.“

Knihu inspirovala jedna návštěva skladu v Los Angeles, děj románu však autor umístil do rodné Barcelony, kde se dnes konají i turistické prohlídky inspirované jeho tvorbou: na Stín větru navázal dalšími, stejně úspěšnými díly spojenými do tetralogie Pohřebiště zapomenutých knih.

Zafón se narodil roku 1964. Navštěvoval jezuitskou školu a vystudoval informatiku. Chvíli se živil reklamou, rozhodl se však pro kariéru spisovatele na plný úvazek. Debutoval v roce 1993 románem pro mládež (o young adult se ještě nemluvilo) Kníže z mlhy (česky 2013), za nějž získal řadu literárních ocenění.