Odvolaný ředitel, Kunderova knihovna a koupě Petrkova

Po krátké prázdninové pauze se vracíme se zpravodajskými přehledy: Národní knihovna ČR opět hledá ředitele. Milan Kundera věnuje svou knihovnu Moravské zemské knihovně v Brně. Reynkův Petrkov už není na prodej, koupí ho stát.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek odvolal 21. července z funkce generálního ředitele Národní knihovny ČR Martina Kocandu. Dočasným generálním ředitelem zároveň jmenoval Víta Richtera, dlouholetého předsedu Ústřední knihovnické rady, který povede NK ČR do doby vyhlášení vítěze otevřeného výběrového řízení na pozici nového generálního ředitele, které vypíše ministerstvo kultury v nadcházejících týdnech. Sám Richter se podle vlastních slov do výběrového řízení na nového ředitele hlásit nebude.

Odvolaný ředitel NK ČR Martin Kocanda řekl v rozhovoru pro Deník N, že za svým koncem cítí tlaky IT firem usilujících o zakázky v knihovně. Ministr kultury Lubomír Zaorálek totiž mezi důvody odvolání jmenoval vedle pomalého postupu při rekonstrukci Klementina, pronájmů jeho prostor nebo některých akvizic právě IT zakázku na projekt takzvané e-knihovny, Kocanda ale pokládá toto odůvodnění za účelové. Zakázku sice i on považuje za problematickou, tvrdí ale, že se ji snažil zastavit dřív, než knihovna musela cokoliv zaplatit.

Vít Richter popsal své plány ve funkci dočasného ředitele NK ČR v rozhovoru pro Deník N: „Já mám pragmatické úkoly. Musíme se vyrovnat s letošní situací, s rozpočtem — klesly příjmy a je tlak na úspory. Musíme přežít letošní rok a teď se zrovna připravuje rozpočet na příští rok, který budu mít na hrbu. Tam je klíčová věc, ve Sněmovně už dlouho leží novela zákona o povinném výtisku, kde se má rozhodnout, že knihovna má shromažďovat i elektronické dokumenty, knihy a časopisy. A na to potřebuje velmi komplikovaný a nákladný systém. Chceme se soustředit na to, aby na to ministerstvo v příštím roce uvolnilo peníze.“


Spisovatel Milan Kundera se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svou knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

Součástí věnované knihovny je vedle nejrůznějších vydání Kunderových knih také exkluzivní archiv, obsahující články psané Milanem Kunderou, články o něm, kritiky jeho knih sbírané v průběhu let jeho vydavateli u nás i v zahraničí, množství výstřižků z novin, autorizované fotografie nebo i kresby z ruky Milana Kundery. Tento archivní materiál má být čtenářům MZK přístupný primárně v digitální podobě.

Právě Moravská zemská knihovna loni přichystala výstavu Milan Kundera neztracen v překladu a vydala publikaci Dílo Milana Kundery v překladech. Letos na podzim se pak čeští čtenáři mohou těšit na vydání překladu Kunderova posledního románu Slavnost bezvýznamnosti v brněnském nakladatelství Atlantis. Milan Kundera navíc právě připravuje s překladatelkou Annou Kareninovou k českému vydání román Nevědění.


Zámeček v Petrkově, kde se narodil a žil básník a grafik Bohuslav Reynek, nakonec zakoupí stát. Oznámil to ministr kultury Lubomír Zaorálek po návštěvě Petrkova v doprovodu premiéra Andreje Babiše. Rodině, která se rozhodla památkově chráněný objekt prodat, zaplatí 18 milionů korun. Petrkovský areál by měl podle Zaorálka přejít do vlastnictví státu ještě letos, převezme ho Památník národního písemnictví. Jeho ředitel Zdeněk Freisleben při té příležitosti prohlásil, že by nechtěl Reynkův statek zakonzervovat v podobě památníku: „Byli bychom rádi, aby to bylo spíš místo střetávání, určitých spojnic, ať je to výtvarné umění, nebo literatura.“

Zámeček Petrkov, foto: ČTK

Zámeček Petrkov, foto: ČTK