Zemřel antropolog a autor „práce na hovno“ David Graeber

Vlivnému antropologovi, analytikovi kapitalismu a anarchistovi, který se proslavil heslem „We are the 99 %“, bylo padesát devět roků. O jeho smrti v benátské nemocnici ve středu informovala média Graeberova manželka, umělkyně Nika Dubrovsky. Příčiny smrti jsou neznámé.

Davidu Graeberovi vyšla poslední kniha v roce 2018. Nese název Bullshit Jobs: A Theory (Práce na hovno: Teorie) a je rozšířením jeho možná nejslavnější eseje a výmluvným shrnutím oblastí jeho celoživotního zájmu: David Graeber se po většinu své akademické, publicistické i aktivistické kariéry zajímal o to, jak současný společenský a ekonomický systém vytváří nerovnosti, legitimizuje je a nutí lidi vnímat své často nešťastné postavení coby normální.

https://twitter.com/nikadubrovsky/status/1301504647769792512

Vedle článku „Práce na hovno“ z roku 2013, přeloženého do desítek jazyků, se proslavil knihou Dluh: Prvních 5000 let (2011, česky 2012) o neviditelném a symbolickém násilí, které se pojí s vynálezem peněz a majetkovými transakcemi. Následovaly další tituly jako Revoluce naopak (2011, česky 2014) nebo Utopie pravidel (2015, česky 2017) o byrokracii a mýtu efektivity.

David Graeber se narodil roku 1961 do politicky aktivní židovské rodiny. Jeho otec bojoval ve španělské občanské válce, matka byla zase členkou mezinárodní odborové organizace švadlen. Už během dospívání se začal považovat za anarchistu. Po studiu antropologie na univerzitách v New Yorku a Chicagu strávil dva roky antropologickým výzkumem na Madagaskaru. Poté působil na Yale University, odkud přešel kvůli neshodám s vedením na prestižní London School of Economics.

https://www.youtube.com/watch?v=kehnIQ41y2o

Graeber je však především znám jako veřejný intelektuál a aktivista. Vedle svých kritických textů se proslavil zapojením do protestních hnutí: byl jednou z klíčových postav Occupy Wall Street, které v roce 2011 okupovalo newyorský Zuccotti park a demonstrovalo proti dopadům a příčinám finanční krize a vzrůstající ekonomické nerovnosti. Graeberovi je mimo jiné připisováno i autorství emblematického sloganu „We are the 99 %“, upozorňujícího na hromadění bohatství mezi úzkou globální elitou.

Na podzim 2021 vyjde jeho poslední kniha, kterou napsal společně s archeologem Davidem Wengrowem, The Dawn of Everything: a New History of Humanity (Úsvit všeho: nové dějiny lidstva).