Obchod na opuštěném ostrově

Maledivský atol nutně potřebuje knihkupce.

Po rozvolněném létě se do Evropy v druhé vlně vrací covid. Naopak na od jara uzavřené a tím pádem pandemií nezasažené Maledivy se vracejí turisté. A to mimo jiné znamená, že se opět hledá knihkupec.

Resort Soneva Fushi na atolu Baa totiž od roku 2018 nabízí službu „Bosého knihkupce“. Tak se oficiálně jmenuje malý obchod na malém ostrově zprostředkovávající četbu tamní klientele. Knihkupectví provozuje firma Ultimate Library, která se specializuje na vytváření knihoven a knihkupectví pro hotely, soukromé rezidence a další komerční objekty.

Knihkupectví na atolu, foto: Barefoot Bookseller

Knihkupectví na atolu, foto: Barefoot Bookseller

Pozice maledivského knihkupce je otevřena od října do Velikonoc. Když se vyhlašovalo výběrové řízení loni, obdržela Ultimate Library tisíce přihlášek — o místo se ucházeli básníci, IT specialisté nebo třeba i někdo z tiskového odboru Bílého domu. V požadavcích na uchazeče se píše o „vynikající úrovni psané i mluvené angličtiny, příjemném písemném projevu kvůli psaní zábavných blogů a newsletterů, které zachytí povznášející život knihkupce na pustém ostrově“ a podobně.

A obav z covidu není třeba. „Maledivy jsou bez nákazy a náš resort má vlastní lékařské zařízení,“ přibližuje situaci šéf Ultimate Library.

Tak snad přijede i někdo další než jen knihkupec.