Cestu čtenářů ke knihám už podruhé ztížil lockdown

Ačkoliv jsme donedávna od vlády slýchali, že dalšího lockdownu se v žádném případě obávat nemusíme, alarmující nárůst počtu nakažených a hospitalizovaných lidí s covidem-19 ji přinutil tento populistický slib porušit. Jak na omezení pohybu a uzavření knihoven i knihkupectví reagují lidé z knižní branže?

Po nevydařené jarní sezoně a zrušeném Světu knihy se naděje nakladatelů a knihkupců upíraly k předvánočnímu prodeji, o čemž svědčila i záplava knižních novinek v uplynulých týdnech. Nyní byl však znovu vyhlášen nouzový stav, který s největší pravděpodobností potrvá déle než do 3. listopadu, jak bylo původně plánováno.

„Je to naprostá katastrofa. V podzimním období se na knižním trhu realizuje většina tržeb,“ reagoval na nynější lockdown předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka. Náhlé omezení distribuce knih kritizoval i obchodní ředitel společnosti Kosmas Ctirad Fuchs: „I když chápeme, že vláda musí v současné situaci konat, uzavřít ze dne na den všechny prodejny nepovažujeme za dobré rozhodnutí a dá se předpokládat, že to v některých případech může mít katastrofální dopad, vzhledem k už tak oslabenému knižnímu trhu.“

Kamenná knihkupectví naštěstí zatím zůstávají otevřena alespoň jako výdejní místa pro objednávky z e-shopů a nadále funguje i rozvoz knih lidem přímo domů — nezřídka zdarma. Vlastní e-shopy si letos nově pořídila či přinejmenším aktualizovala celá řada menších nakladatelství. To ovšem nic nemění na faktu, že čtenáři si za nastalé situace hůře hledají cestu k jejich novým titulům (třeba k právě vydaným knihám Anny Bolavé, Davida Zábranského či Markéty Pilátové) — i v digitální době zůstává nejspolehlivějším prostředkem propagace vystavení novinky v kamenném knihkupectví či její doporučení z úst zkušeného knihkupce. Všichni tak doufají, že budou moci znovu otevřít ještě před Vánoci.

Ruší se také literární akce, knižními křty počínaje a autorskými čteními konče. Zpřísněná opatření také přinutila Markétu Hejkalovou na poslední chvíli zrušit jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, který se měl konat 23. až 24. října. Některé pořady o knihách a jejich autorech se stejně jako na jaře konají alespoň online — nová videa uveřejnila na svém YouTube kanálu například literární kavárna Fra. Zrušen byl rovněž slavnostní večer předávání Státních cen za literaturu a Cen ministerstva kultury v Národním divadle, konající se tradičně 28. října (samotní laureáti ovšem přesto vyhlášeni budou).

Zavírají se také knihovny, které však nepřestávají myslet na své čtenáře. Kupříkladu Městská knihovna v Praze přidá na své stránky na přelomu října a listopadu tisíc nových elektronických knih určených registrovaným čtenářům. Rozšíří tak dosavadní nabídku dvou tisíc e-knih, které jsou na webu MKP volně k dispozici všem. Zároveň knihovna nově umožní lidem, aby se zaregistrovali jako čtenáři bez nutnosti dojít fyzicky na pobočku. Rekordní zájem o stahování přinesl právě letošní březen — v době celostátní karantény si zde lidé stáhli 920 tisíc elektronických knih. Na další e-knihy i jiné zdroje informací dostupné z domova odkazuje rovněž web Online.knihovny.cz.