Když bookstagrameři bilancují

Patrně jako všichni i čeští bookstagrameři — tedy lidé, kteří mají rádi knihy, fotí je na Instagram a píšou k nim svá hodnocení — na přelomu roku bilancovali a hodnotili své dosavadní aktivity. Pohled do knižního Instagramu nabízí jiný obrázek než výroční ankety v časopisech a novinách. Má však i poněkud jiné využití.

„Letošní rok mě hodně poznamenal z hlediska učení se na maturitu, ale i přesto, asi i ,díky‘ koroně, to s mým čtením nebylo zas tak bídné, i když oproti roku 2019 jsem se zhruba o 20 knih ,zhoršila‘. V roce 2020 jsem tedy celkem přečetla 81 knih,“ uvádí v popisku u své fotky se všemi přečtenými knihami dvacetiletá Monika S., známější spíš pod přezdívkou @iamabookoholic. Za nejlepší knihy, ke kterým se v uplynulých měsících oblíbená instagramerka dostala, považuje například Vrány od Petry Dvořákové, Rytmus, já & Malychin od Mariany Zapaty, Pravdu, nebo lež od Colleen Hooverové či The Prince and The Dressmaker od Jen Wangové. Zrovna tak uvedla i seznam těch nejhorších, na ty se můžete podívat přímo na jejím profilu.

81 přečtených knih, foto: @iamabookoholic

81 přečtených knih, foto: @iamabookoholic

Kristýna Spáčilová, výrazná tvář bookstagramu, se na své novoroční fotce pyšní schovaná za hromadou knih. Stojí za zmínku, že čím dál víc českých bookstagramerů čte knihy v angličtině. „Mám velkou radost, že polovinu mých knih tvoří ty v angličtině, značnou převahu u mě mají autorky.“ A kdyby měla jmenovat tři nejlepší, byly by to knihy: Slova paprsků od Brandona Sandersona, Meta od Pavla Bareše a Dívka, žena, jiné od Bernardine Evaristové.

Slova paprsků, foto: @kristiespacilova

Slova paprsků, foto: @kristiespacilova

Naproti tomu kupříkladu Anet z profilu @anet.myblog vypíchla pouze jednu knihu — romantiku Kroniky prachu od Lin Riny. „Knížka mi ležela doma už fakt dlouho,“ píše a dodává, že byla „něco úžasného“ a že knížku může jen a jen doporučit. 

Bookstagrameři s menším počtem sledujících mezi svými nejoblíbenějšími tituly častěji zmiňovali ty, jež se na Instagramu až tak moc neobjevují. Jde především o starší tituly — například o klasiku Ptáci v trní Colleen McCulloughové a Mandolína kapitána Corelliho Louise de Bernièrese nebo Café Groll od Jana Štiftera — či knihy z nezávislých nakladatelství. A naopak ti nejznámější knižní influenceři do svých žebříčků spíše umísťovali „masovky“ typu Foukneš do pěny Radky Třeštíkové, Karamelová džungle Terezy Salte a Gump — pes, který naučil lidi žít Filipa Rožka.

Kroniky prachu, foto: @anet.myblog

Kroniky prachu, foto: @anet.myblog

Knihou, která se na bookstagramu v posledních týdnech objevuje výrazně víckrát než jiné, je sbírka vánočních povídek mladých českých autorek a autorů s názvem Nejkrásnější dárek. Mezi nimi jsou totiž i známá jména našeho Instagramu, a to Klára Nováková (@klariny.knihy), Kateřina Doležalová (@xabyssus) či Radek Blažek (@radablazek). První jmenovaná se dlouhodobě věnuje propagaci českých i zahraničních knih na svých sítích — kromě Instagramu taky formou podcastu. Doležalová naopak sama píše jak básně, tak i beletrii.

Klára Nováková, foto: @klariny.knihy

Klára Nováková, foto: @klariny.knihy

Přestože se najde minimálně pět knih, jež se opakují nejčastěji, rozhodně se nedá tvrdit, že každý bookstagramer čte to samé. Instagram v tomto nekopíruje logiku časopisů a kulturních rubrik, které by měly doporučit to nejlepší z daného roku — spíše zhušťuje, co se za daný rok stalo a probíralo. Proto je dobré si vybrat svého instagramera s podobným čtenářským vkusem — a zbytek sociální sítě klidně ignorovat. Stejně jako máte svého kadeřníka či trenéra, můžete mít i svého knihomola.