Svoboda slova na několik způsobů

V Maďarsku se na pohádky musí lepit výstraha. Stovky profesionálů z americké knižní scény vyzývají nakladatele, aby nevydávali knihy lidem spojeným s Donaldem Trumpem.

Maďarský stát nařídil vydavateli LGBTQ+ knih dát na přebal pohádkové knihy varování pro rodiče. Podle vlády totiž kniha pro děti Meseország mindenkié (Pohádky pro každého) obsahuje a zobrazuje jednání, které neodpovídá maďarským představám tradiční rodiny.

Pohádky pro každého loni vydalo maďarské lesbické sdružení Labrisz, podle nějž má kniha učit děti respektu ke všem lidem bez rozdílu. Mezi pohádkami se tak objevují například příběhy o princi, který si chce vzít prince, srnce, jejíž přání je proměnit se v srnce, ve vyprávění o Sněhurce je princezna tmavé pleti a podobně.

Pohádky pro každého, foto: Labrisz

Pohádky pro každého, foto: Labrisz

„Kniha se prodává jako pohádka, má to v názvu i na obálce a má i takový obal, ale skrývá skutečnost, že zobrazuje chování neslučitelné s tradičními genderovými rolemi,“ stojí v prohlášení maďarského úřadu vlády z počátku týdne, který nařídil dát na veškerou produkci Labrisz upozornění.

Labrisz a spřízněné aktivistické sdružení bojující za práva gayů Hatter prohlásily, že na vládu podají žalobu. Požadavek dávat na knihy upozornění považují za diskriminační.

Pohádky pro každého vzbudily mediální rozruch už loni na podzim. Místopředsedkyně krajně pravicového hnutí Mi Hazánk (Naše vlast) Dóra Dúró na konci září knihu skartovala na protest proti „homosexuální propagandě“. Stejná slova na adresu publikace použil i maďarský premiér a předseda nejsilnější strany Fidesz Viktor Orbán. Kontroverze knize paradoxně pomohla — na chvilku se dostala na vrcholky některých prodejních žebříčků.

https://www.youtube.com/watch?v=wNh1oQKJyUQ&feature=emb_logo
Dóra Dúró skartuje pohádky

Orbánova vláda v posledním roce začala aplikovat vůči LGBTQ+ lidem tvrdší opatření i rétoriku, upozorňuje agentura Reuters. Do maďarské ústavy se tak například dostala formulace, že v rodině je „otec muž a matka žena“. Naopak úřady přestaly uznávat transgenderové identity.


Přes pět set amerických spisovatelů, nakladatelů, redaktorů, literárních agentů a dalších profesionálů z knižní branže podepsalo otevřený dopis, který vyzývá k bojkotu rukopisných nabídek ze strany bývalé administrativy Donalda Trumpa.

Je totiž běžné, že po skončení prezidentského mandátu — a v Trumpově případě vlastně i během něj — řada vysoce postavených politiků, úředníků či diplomatů hodlá své zážitky, zkušenosti a reflexe vlády zhodnotit v knize. A nakladatelé se často předhánějí v zajišťování těch nejatraktivnějších jmen, jelikož mnohé z podobných titulů mají bestsellerový potenciál. Členové odcházející vlády proto často dostávají velmi štědré zálohy a výhodné smlouvy.

Právě na tuto skutečnost naráží otevřený dopis, pod který se v posledních dnech podepsaly stovky lidí z americké knižní scény. „Žádný člen administrativy, která věznila děti, prováděla nedobrovolné operace na zadržovaných ženách a pohrdala vědou v situaci, kdy jsou miliony lidí nakaženy smrtícím virem, by se neměl obohacovat téměř samozřejmou štědrostí knižní smlouvy,“ stojí v dopise. Původní verze dopisu měla navíc nadpis „Žádné smlouvy pro zrádce“.

Autorem dopisu je spisovatel Barry Lyga. „Tradičně můžou členové odcházející administrativy spoléhat — a spoléhají — na finanční polštář tučné smlouvy na knihu a pořádnou zálohu. V případě Trumpovy administrativy a její minulosti plné hanebností, lží a podněcování povstání to však nemůžeme dopustit. Nikdo by se neměl obohacovat na svém příspěvku ke zlu,“ vysvětluje Lyga své motivy.

Už počátkem ledna, těsně po násilném vniknutí protrumpovských demonstrantů do amerického Kapitolu, nakladatelství Simon & Schuster zrušilo vydání knihy missourského senátora Joshe Hawleyho, podezřelého z podněcování násilností. Hawley si mezitím stačil najít nového nakladatele, deník The Guardian nicméně upozorňuje, že jeho případ i otevřený dopis jsou součástí širšího trendu a debaty o nakladatelské odpovědnosti. Nedávno například protestovali zaměstnanci Penguin Random House Canada proti vydání nové knihy internetového gurua Jordana Petersona, stejně jako se před rokem protestovalo proti vydání autobiografie Woodyho Allena.