Zrnko pravdy

Izraelský spisovatel a intelektuál Amos Oz měl dlouhodobě týrat svou dceru Galiu. Ta to napsala v nedávno vydaných pamětech. Zbytek rodiny se proti těmto tvrzením ostře ohradil.

„V dětství mě otec bil, nadával mi a ponižoval mě. Násilí bylo vynalézavé: vytáhl mě z domu a vyhodil ven. Říkal, že jsem odpad. Nešlo o dočasnou ztrátu kontroly nebo občasnou facku, ale o pravidelné sadistické týrání. Mým zločinem jsem byla já sama, takže trest nebral konce,“ píše Galia Ozová na začátku své, nyní v hebrejštině vydané autobiografie Cosi převlečeného za lásku.

Amos Oz byl předním izraelským spisovatelem, často se o něm spekulovalo jako o možném laureátovi Nobelovy ceny za literaturu. Kromě bohatého prozaického díla, které v češtině vydává nakladatelství Paseka a do nějž se počítají například romány Černá skříňka, Jidáš nebo Příběh o lásce a tmě, byl proslulý také jako politický komentátor a propagátor dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Amos Oz zemřel na konci roku 2018 v devětasedmdesáti letech na rakovinu.

Amos Oz, foto: Michiel Hendryckx

Amos Oz, foto: Michiel Hendryckx

Galia, která ve své knize mimo jiné tvrdí, že otec v týrání pokračoval až do své smrti, je prostřední dcera Amose Oze a jeho manželky Nili. Sama je známá jako autorka knih pro děti. Její starší sestra Fania Oz-Salzbergerová se ve společném prohlášení za sebe, matku a bratra Daniela vůči nařčením z nové knihy ostře ohradila.

„My, Nili, Fania a Daniel, jsme znali jiného otce. Vřelého, přátelského, pozorného otce, který miloval svou rodinu hlubokou láskou plnou starostlivosti, oddanosti a obětavosti. Většina obvinění, která na něj Galia hází, naprosto odporuje vzpomínkám celých našich životů.“

Galia Ozová, foto: Wikimedia Commons

Galia Ozová, foto: Wikimedia Commons

Daniel na sociálních sítích dodal, že „otec nikdy nebyl andílek, jen lidská bytost, ale ta nejlepší lidská bytost, jakou jsem kdy poznal“. Uznává, že na Galiiných slovech bude „zrnko pravdy“, a vyzývá veřejnost: „Nemažte ji. Ale nemažte ani nás.“

Izraelská média komplikovaný vztah mezi slavným otcem a dcerou po nějakou dobu sledovala. Galia Ozová sedm let před otcovou smrtí naprosto přestala komunikovat s rodinou, Amoz Oz se prý snažil najít k dceři cestu zpět. Teď už zůstane jen u pamětí a svědectví.

„Vím o těch příbězích,“ říká spisovatel a Ozův přítel Jehuda Atlas. „Je to pro nás levičáky obtížné, Amos Oz byl náš zlatý princ, ale zdá se, že každý měsíc má svou odvrácenou stranu.“