Tolkien kreslící, bydlící

V Británii vyjde nové edice Pána prstenů — tentokrát poprvé s ilustracemi samotného J. R. R. Tolkiena. A z jeho domu se nestane pochybné muzeum.

Klasický fantasy román Pán prstenů poprvé vyjde s ilustracemi jeho autora. Nová edice kultovní prózy a jednoho ze základních kamenů fantastiky bude obsahovat obrázky od J. R. R. Tolkiena.

Pán prstenů poprvé vyšel v roce 1954 a od té doby znovu v nespočtu vydání a speciálních edic. V žádné z nich však nebyly obrazové materiály, které vznikaly společně s rukopisem knihy. Tolkien si při psaní pomáhal vlastními kresbami, mapkami, vizualizacemi scén, ilustracemi a občas i namaloval něco z prostředí vznikajícího románu jen tak pro svou potěchu.

Deník The Guardian připomíná, že Tolkien byl ohledně svých výtvarných dovedností skromný. Zdrtila jej prý poznámka jednoho kritika k jeho ilustracím Hobita, které prý „neodpovídaly Tolkienovu literárnímu talentu a představivosti“. Poznámka to byla podle spisovatele o to trýznivější, „protože s ní naprosto souhlasil“. Při náročné práci na Pánovi prstenů už proto nakladateli vzkázal, že může očekávat maximálně tak mapku.

Tolkienovy kresby a ilustrace vyšly ve dvou knihách — jednu z nich editorsky připravil jeho syn Christopher — a objevily se na různých výstavách. Teď je to však poprvé, co budou doplňovat samotný Tolkienův román.


Na konci loňského roku se objevila zpráva, že se prodává Tolkienův oxfordský dům, kde napsal svá nejslavnější díla. Okamžitě vznikla iniciativa Project Northmoor — pojmenovaná podle adresy nemovitosti na Northmoor Road číslo 20 —, která chtěla prostřednictvím crowdfundingové kampaně dům koupit a proměnit jej v literární centrum zasvěcené Tolkienovi a jeho dílu. Projekt podpořili i herci Ian McKellen a Martin Freeman, kteří ve filmových adaptacích ztvárnili Gandalfa a hobita Bilbo Pytlíka.

Dům číslo 20 na Northmoor Road v Oxfordu, foto: Wikimedia Commons

Dům číslo 20 na Northmoor Road v Oxfordu, foto: Wikimedia Commons

Iniciativa v minulém týdnu oznámila, že se záměr vybrat peníze na koupi domu nepovedl. Nakonec to možná ale nebude žádná škoda. Organizace The Tolkien Society, literární společnost a charita, která se věnuje dílu J. R. R. Tolkiena i jeho životu od roku 1969, odmítla projekt podpořit už v počátku s odkazem na status památkově chráněné budovy, pamětní desku, a především záměry samotného projektu. „Podnikatelský model iniciativy Project Northmoor zahrnuje provoz penzionu s hlídačem a chce pořádat spíš obecně kreativní workshopy než vzdělávací programy zaměřené na Tolkiena,“ stojí ve vyjádření společnosti.

Project Northmoor se nicméně nevzdává. Lidé, kteří v crowdfundingové kampani přispěli na vytvoření literárního muzea v Tolkienově domě, mají možnost nechat si poslat peníze zpět, nebo je nechat organizaci. Představitelé projektu totiž už stačili ohlásit, že hledají v Oxfordu jiný vhodný objekt a že tolkienovské centrum prostě vznikne.