Chybí tu děti

Jak vypadaly poslední týdny provozu v Městské knihovně Cvikov, která má kolem pěti set registrovaných čtenářů? O tom píše její ředitel.

Dobrý den, jste tam? Máte už otevřeno normálně? (Režim výdejního okénka si srdce našich čtenářů příliš nezískal. Ach jo.) Už je nová Mornštajnová? Bude za měsíc. A novej Vondruška? Za týden. Kdy bude trojka Lednické? Teda, to je úspěch, říkám si. Asi nejočekávanější literární počin za posledních… hodně let. Z nuly na sto, řekli by sportovní komentátoři.

Zvonek, za okénkem čeká paní P. V. Bývalá překladatelka. Ta je o fungování okénka, otvíracích časech a novinkách zpravena zcela přesně. Přečetla si o nich totiž na Facebooku. Přijela vozem, letos jí bude devadesát.

Tomáš Vlček, foto: osobní archiv

Tomáš Vlček, foto: osobní archiv

Přichází redaktor Deníku, abychom udělali rozhovor o knihovnách za časů koronaviru. Jsem rád. Pomůže to. Každý článek potřebuje titulek. A já si myslím, že mě jeden napadá. Chybí nám tu děti. Jo.

Děti vybírají očima, je katalogy nezajímají. Chybí nám besedy, ale hlavně ten dupot ze školní jídelny, která je nad námi, to prásknutí dveřmi ve 13.00, tašky klouzající po linu jako na curlingu a úprk k nejnovějšímu počítači. A hádky u stolních her.

Co s tím? Alespoň rodiče by si mohli víc půjčovat, říkám si, a začnu točit video s novinkami ze světa dětské literatury, které pověsím na Facebook a YouTube. Snad to nějaké rodiče zaujme, říkám si, protože děti jsou už jinde. Na jakési síti TikTok, a tam se mi fakt nechce.

Mazej ven! Kniha pro malé objevitele, tak se jmenuje nová dětská knížka od mého oblíbeného nakladatelství a časopisu Raketa. Ano. Ven. A k nám.

Faktury, katalogizování a další papíry. Občas objednávka mailem do okénka. Další zájemci o Minierovo Údolí. Možná si ho taky někdy přečtu. Mít tak víc času na čtení, říkám si.

Nakládám modré tašky se zlatým logem naší knihovny a jedu rozvážet seniorům. Asi nejoblíbenější práce v době korony. Koncentrovaná radost, vděk, kupodivu takřka žádné láteření.

Na sklonku dne si všímám rozhodnutí vlády. V pondělí otvíráme. Už bylo na čase.

Pondělí a vytoužené otevření se trošku mění v malé drama. Spadl knihovní software. Prý lidský faktor. Technika. Ta selže vždycky! Nakonec nepomohl ani tvrdý restart, ale ajťák přes vzdálenou plochu. Výpůjční systém naskočil přesně minutu a půl před otevřením a už se to hrne. Sláva, knížky, které jsme neviděli mnohdy přes půl roku. „Já nevěděl, že máte otevřeno…“ Mávám velkoryse rukou, dobře vím, že to uslyším ještě mnohokrát v různých variantách, ale o to nejde. Amnestie na pokuty budiž prodloužena. Hlavně, ať nás znova nezavřou.

T. č. otevřeno v pondělí 11.00—18.00, v úterý 14.00—17.00, ve středu 8.00—18.00, ve čtvrtek 8.00—17.00. Pátek: dle předchozí dohody.


Autor je ředitel Městské knihovny Cvikov.