Slova a zvuky: Kam přetéká a kde hoří literatura

Myslím, že to skoro poslední, co řada z nás potřebuje, jsou knižní tipy. Jsou jich plné literární časopisy, kulturní rubriky, každá druhá kniha je bestsellerem New York Times, doporučuje je Obama, Oprah nebo knižní influencerky. A stejně nám to nedá a neustále se na dalších místech pídíme po tom, co ještě si rozhodně musíme přečíst. A jako by nestačily knižní podcasty, literatura infiltruje i pořady popkulturní, politické nebo filmové. Seznamy knih k přečtení tak utěšeně narůstají. Pokud vás to spíš těší, než děsí, rozhodně čtěte dál.

Produkční společnost A24 má ke knihám blízko, na kontě má už několik literárních adaptací v širokém žánrovém rozpětí od fantasy povídky Neila Gaimana po Richarda Wrighta a jeho (afro)americkou klasiku Native Son. Mezi jména, která se na seznamu chystaných adaptací objevila v poslední době, patří Ocean Vuong, Viet Thanh Nguyen nebo Bryan Washington.

Podcast A24, který společnost také produkuje, je unikátní tím, že se v něm tvůrci a tvůrkyně baví bez scénáře nebo moderátora. Někdy jde o spisovatele či scenáristku, jindy o další filmové profese, pro čtenářské publikum budou však asi nejzajímavější dva konkrétní díly. Ten s Viet Thanh Nguyenem, jehož Sympatizant vyšel v roce 2017 v Jotě, a Lee Isaacem Chungem, režisérem cenami ověnčeného snímku Minari. A ten, ve kterém spolu hovoří Ocean Vuong, jehož On Earth We're Briefly Gorgeous vyjde snad ještě letos v nakladatelství Vyšehrad a stane se předlohou pro film, a Bryan Washington, jehož románový debut Memorial se chystá na televizní obrazovky. Podcast A24 zvládnete, i pokud je pro vás poslech v angličtině náročnější, na webu totiž najdete transkripty jednotlivých epizod, které pomohou s porozuměním a také se v nich skvěle hledají fakta i myšlenky, které zazněly.

Pro podcast Kolaps, který pod značkou online deníku Alarm připravují šéfredaktor Jan Bělíček spolu s Pavlem Šplíchalem, jsou typická především témata jako ekonomika, klimatická krize, práce, nacionalismus nebo demokracie. To samozřejmě znamená, že tu hosty a hostkami bývají lidé, kteří mají na kontě jednu nebo více knih, převážně jde ale o literaturu faktu, akademické práce nebo reportáž. V nedávném dílu s amerikanistkou a translatoložkou Františkou Schormovou je ale literatura hlavním tématem. Řeší se tu otázka významu beletrie pro obě strany studené války, provázanost afroamerické poezie s Československem 50. let, řeč přijde i na Josefa Škvoreckého a na to, jak tehdejší českoslovenští editoři a překladatelé křivili obraz boje za občanská práva ve Spojených státech. Podcast v dalších epizodách umí nalákat i na pozoruhodné nebeletristické publikace hostek, jako je Milena Bartlová, Nina Špitálníková nebo Radka Šustrová.

Americké National Public Radio neboli NPR má podcastů celou řadu, věnují se zpravodajství, hudbě, reflexi kultury i otázkám rasy a rasismu. Za jedním z podcastů, Pop Culture Happy Hour, stojí spolu s dalšími osobnostmi kulturní publicistiky novinář Glen Weldon, kterému ještě letos v srpnu vyjde v Pasece kniha Temný rytíř — samozřejmě o Batmanovi. Podcast Pop Culture Happy Hour je skvělý hned ze dvou důvodů. Zaprvé zajímavě rozebírá i oddechovější popkulturní fenomény, filmy a seriály a z vašeho binge-watchingu na Netflixu rázem udělá výsostně kulturní aktivitu, ať už se díváte na literární adaptaci, nebo na Shreka. A zadruhé se sem tam věnuje i přímo literatuře. Obvykle stručné, ale vždy nápadité, a především poutavě podané knižní tipy se zaměřují třeba na young adult, romantiku nebo knihy o rodině. Epizoda s tipy na audioknihy navíc stojí za následujícím doporučením na delší, konkrétně dvanáctihodinový poslech.

The Library Book z pera Susan Orlean je (audio)kniha pro ty, kdo milují knihy a koho zajímají nejen příběhy v nich, ale příběhy knih samotných. Autorka pátrá po příčinách vzniku požáru v knihovně v Los Angeles, ve kterém v roce 1986 shořely nebo byly poškozeny statisíce knih, vyšetřování kombinuje s osobními vzpomínkami i s kulturními dějinami a historií obecně. Výsledkem je kniha, která je ódou na knihovny, popisuje, jakou úlohu hrají nejen v životě čtenářů a čtenářek, ale celých komunit, a připomíná osobnosti spojené s americkými knihovnami. Jistě nadchne nejen ty, kdo jako já v knihovně vyrůstali a na vrstevníky se snažili dělat dojem dokonalou znalostí desetinného třídění.

Autorka je spolutvůrkyní podcastu Do slov spolu s Ondřejem Lipárem.