Prodám knihu. Zn.: Nevyšla

Jedním z nejočekávanějších titulů letošní podzimní sezony je bezpochyby prozaická novinka irské spisovatelky Sally Rooneyové Beautiful World, Where Are You (Krásný světě, kdepak jsi). A přestože má kniha oficiálně vyjít až za dva týdny, výtisky se dají pořídit už teď — nelegálně.

The Wall Street Journal nedávno upozornil na nový fenomén na šedém knihkupeckém trhu: obchod se signálními výtisky (advance reading copy). Jde o kopie připravovaných knih, často v nehotovém stavu, které se týdny a měsíce před vydáním v rámci propagace rozesílají novinářům, kritikům, spisovatelům a vybraným osobnostem. Jde sice o starou praxi, ta však s nástupem influencerů, sociálních sítí a internetových celebrit nabyla na významu i na objemu.

„Když se kniha objeví měsíce před oficiálním vydáním na sociálních sítích, blogeři a čtenáři po ní šílí,“ vysvětluje pro deník The Guardian bloger Dan Basset. „To pak vede majitele signálních výtisků k jejich prodeji.“

Jak připomíná The Wall Street Journal, prodej signálních kopií není nic nového. Propagační nehotový výtisk románu Na plechárně od Johna Steinbecka je k mání za pětatřicet tisíc dolarů (zhruba tři čtvrtě milionu korun), za podobnou sumu lze koupit signální kopii Hemingwayova Starce a moře nebo prvního dílu Harryho Pottera. V těchto případech jde ale o sběratelské objekty, které patří spíše k fragmentům rukopisů, poznámkám, dopisům a dalším archiváliím.

Rostoucí obchod se signálními výtisky je něco nového. Propagační kopie navíc oproti dřívějšku mají atraktivní grafické zpracování a kvůli sociálním sítím se tisknou a distribuují ve větších nákladech.

„Jedním z účelů signálních výtisků je vyvolat v lidech pocit, že jsou v exkluzivním klubu,“ přibližuje Adam Howard z nakladatelství Scribner Publications. „Ale to, co se děje kolem knihy Sally Rooneyové, je ve svém měřítku nevídané.“

Nový román populární mileniálské spisovatelky byl marketingovou událostí od svého počátku: například jen málokterá kniha se může pochlubit slavnostním odhalením obálky. Součástí propagace, která se v pandemickém roce odehrávala na sítích s ještě větší intenzitou, pak bylo i rozesílání signálních výtisků. A přestože je na nich jednoznačně uvedeno, že je jejich další prodej zakázán a formálním vlastníkem je stále nakladatel či autor, prodávaly se propagační výtisky knihy Krásný světě, kdepak jsi na platformách jako eBay za stovky dolarů. Dokonce i plátěná taška, v níž byly kopie rozesílány, se draží za desítky dolarů.

Sally Rooneyová a její román nejsou jedinými oběťmi nového trendu. Novou knihu chystá na říjen také americký prozaik Jonathan Franzen. Signální výtisky jeho románu Crossroads (Křižovatky) se prodávají stejně jako ty od Sally Rooneyové za sto a více dolarů (přes dva tisíce korun).

Jak upozorňuje deník The Guardian, internetový obchod Amazon prodej signálních výtisků neumožňuje a přísně to hlídá: prodej nedistribučních verzí knih je možný až v případě, že daná kniha není dostupná. Obchod se signálními výtisky se proto odehrává na internetových bazarech a aukčních platformách jako eBay. Nakladatelé i autoři tak mají omezené možnosti kontroly a přímé akce.