Nejistý byznys

Zdražování papíru, tisku nebo energií může být zvláště pro menší nakladatele v budoucnu až likvidační. A situaci nepřispívá ani snaha o monopolizaci…

Malí a nezávislí nakladatelé ve Velké Británii čelí – stejně jako většina nakladatelství po celém světě – skokovému nárustu cen spojených s výrobou knih. Pro tyto firmy a jedince bez velkého kapitálu za zády by mohla být situace likvidační: mluví se až o čtyřicetiprocentním nárůstu ceny tisku knih.

Podle zprávy profesního magazínu The Bookseller se nakladatelství potýkají se zdražováním už teď a od tiskáren přicházejí zprávy, že se bude zdražovat ještě dál. Hlavními příčinami jsou jako jinde ve světě rostoucí mezinárodní ceny surovin a zvláště papíru, inflace, energetická krize či pandemií narušené dodavatelské a dopravní řetězce. V případě Spojeného království se pak přidávají ještě potíže spojené s brexitem: nejasnosti kolem nových celních procesů a úmluv nebo nedostatek pracovníků či dopravní kapacity.

„Samozřejmě, pro malé a nezávislé nakladatele může být čtyřicetiprocentní zvýšení výrobních nákladů rozdíl mezi ziskem a zásadní ztrátou. Potom, co se z ceny knihy odečtou výrobní a distribuční náklady, rabat a autorský honorář, musí zůstat nakladatelství tolik, aby se udrželo v chodu. Zdražení tisku by proto mohlo naprosto rozhodit tuto křehkou rovnováhu a dostat spoustu nakladatelů do ztráty, nebo dokonce k likvidaci,“ vysvětluje Laura Jones z nakladatelství Dead Ink a 404 Ink. Některé firmy proto zvažují přesun výroby do levnějších částí Evropy nebo i Číny.

Situaci komplikuje i celkový výhled trhu s tištěnými knihami. Podle analytičky Kristen McLean z agnetury NPD/BookScan se totiž v letošním roce očekává minimálně na anglicky mluvícím knižním trhu pokles prodejů tištěných titulů. A byť se nejedná o žádný dramatický propad, ale spíše o důsledek předchozích abnormálních dvou srovnávaných let 2020 a 2021, kdy měla pandemie na prodeje stimulující efekt, měli by se na něj podle McLean nakladatelé nachystat: zmíněný růst výrobních nákladů potlačí maloobchodní ceny nahoru, a tím pádem prodeje dolů. Navíc lidé budou pravděpodobně chtít v kontextu končící pandemie i silné inflace dávat své peníze do jiných služeb a produktů než v předchozích dvou covidových rocích. Dá se proto čekat větší zájem o e-knihy a rovněž knihy z druhé ruky.

Stejně jako velká spousta jiných odvětví tak bude i knižní průmysl v roce 2022 hlavně hledat rovnováhu a snažit se stabilizovat všechny své části. Skokovému zdražení se však zřejmě nevyhne nikdo.


Trend spojování nakladatelských domů do stále větších a větších konglomerátů se nevyhnul ani Francii. Společnost Lagardère plánuje prodat svůj francouzský nakladatelský podnik Hachette Livre (do nějž patří mezinárodně slavné značky, jako Grasset, Fayard nebo Larousse) do rukou firmy Vivendi, která do Lagardère začala kapitálově vstupovat už před dvěma roky. Největší francouzskou nakladatelskou skupinu Hachette Livre by tak mohla pohltit tamní dvojka, nakladatelství Editis.

Asociace francouzských vydavatelů (Syndicat national de l’edition, SNE) už počátkem ledna vydala prohlášení, v němž před chystaným splynutím dvou největších francouzských nakladatelských skupin varuje. Vznik supernakladatelství — „mastodonta“, jak celou situaci pojmenovává deník Le Monde — by podle SNE mohl nevratně poškodit francouzskou knižní kulturu i průmysl.

„Zachování férového přístupu na knižní trh, k licencím, stejně jako k výrobním materiálům a médiím je nezbytnou podmínkou pro vyvážený vývoj našeho podnikatelského sektoru, který má silný společenský, vzdělávací a kulturní význam. Teď je v sázce spravedlivá reprezentace děl v knihkupectví a s ní i svoboda vyjádření myšlenek a představivosti,“ píše se v tiskové zprávě SNE.

Asociace, která zastupuje přes sedm set nakladatelství, a další kritici chystaného spojení proto vyzývají francouzské a evropské úřady, aby se začaly celou operací zabývat. Vznik tak velkého nakladatelského domu by totiž kromě konkurenčních nakladatelů mohl oslabit i vyjednávací pozici spisovatelů, možnosti knihkupců, utlumit konkurenci na trhu, a tím pádem také omezit nabídku čtenářům.

Podobná situace se odehrává v USA, kde se více než rok chystá sloučení největšího nakladatelství Penguin Random House s dalším gigantem, vydavatelstvím Simon & Schuster.