Americké zákazy knih

V Pensylvánii vznikl klub zakázaných knih. Podle výzkumu je v literatuře čtyřikrát více mužských postav než ženských.

Zákaz knih ve školách dosáhl ve Spojených státech bezprecedentních výšin. Zlom nastal koncem října, kdy republikánský senátor z Texasu sestavil seznam 850 titulů — věnujících se především rase a sexualitě — a po školách nyní vyžaduje, aby nahlásily, zda jimi disponují. Místní pokusy o omezení knih jsou na vzestupu i v Pensylvánii. V lednu školní rada v Kutztownu těsně odhlasovala ponechání knihy Gender Queer: A Memoir od Maii Kobabe ve středoškolské knihovně, a to navzdory pobouření některých rodičů a členů tamní komunity.

Studentka Joslyn Diffenbaughová se proto rozhodla založit klub zakázaných knih: „Je to opravdu problematické, protože knihy jsou jediný způsob, jak se můžeme vžít do kůže někoho jiného.“ Přečetla několik knih, které byly zakázány školami po celé zemi, včetně The Hate U Give od Angie Thomasové nebo All American Boys od Brendana Kielyho a Jasona Reynoldse, které se obě zabývají policejní brutalitou. „Opravdu otevírají oči. Jsou to knihy, které vás nutí přemýšlet. Je důležité, aby lidé tyto knihy četli, protože jim to pomáhá růst,“ řekla Diffenbaughová.

Členové klubu zakázaných knih, foto: Hannah Yoon, books.substack.com

Členové klubu zakázaných knih, foto: Hannah Yoon, books.substack.com

O pomoc požádala místní knihkupectví, které se okamžitě přidalo. „Všichni zde v knihkupectví Firefly samozřejmě souhlasíme s tím, že zákaz knih je špatný,“ řekl Jordan Busits, který nabídl pomoc s vedením Joslynina knižního klubu. The Teen Banned Book Club měl své první setkání v knihkupectví Firefly v lednu a skupina dvanácti teenagerů se od té doby schází každý druhý týden.

Minulý měsíc PEN America, nezisková organizace zaměřená na svobodu projevu, zveřejnila zprávu se zjištěním, že za posledních devět měsíců bylo v amerických školách zakázáno 1 586 knih, z nichž mnohé obsahují rasová a LGBTQ témata. Zákazy knih většinou podpořili rodiče a politici. Na okresní úrovni je mnoho zákazů knih prováděno správci škol tajně, aby se předešlo kontroverzi.


Výzkumníci z Univerzity Jižní Kalifornie použili umělou inteligenci ke změření využití zájmen a odhalili obrovský rozdíl ve frekvenci pohlaví. Studie ukázala, že mužské postavy jsou v literatuře čtyřikrát rozšířenější než postavy ženské. K provedení experimentu se inspirovali prací na genderových předsudcích. Výzkumníci použili data z tří tisíc knih, jež jsou součástí projektu Gutenberg, napříč žánry včetně dobrodružné literatury, sci-fi, thrillerů a romantické četby. A zkoumali také, kolik ženských postav bylo hlavními postavami.

„Genderová zaujatost je reálná, a když v literatuře vidíme čtyřikrát méně žen, má to podprahový dopad na lidi konzumující kulturu,“ řekl Mayank Kejriwal, jeden z vedoucích projektu. „Kvantitativně jsme odhalili nepřímý způsob, jakým v kultuře přetrvává genderová zaujatost.“

Kromě statistik mužských a ženských postav se vědci zabývali také jazykem spojeným s genderově specifickými postavami. „Slova spojovaná se ženami jsou přídavná jména jako ‚slabá‘, ‚přívětivá‘, ‚hezká‘ a někdy ‚hloupá‘. U mužských postav to naopak byla slova, která je popisují, a dále pak ‚vedení‘, ‚moc‘, ‚síla‘ a ‚politika‘.