Filmovka je zásadní kulturní událost

Rozhovor s básníkem, slamerem a několikanásobným finalistou mistrovství ČR ve slamu a vítězem z roku 2018 Ondřejem Hrabalem o literárním programu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Do dramaturgie letošního Literárního stanu se poprvé zapojil časopis Host.

Jak dlouho už se o Literární stan na Filmovce staráš?

Od roku 2015, tedy letos osmým rokem. Do té doby tam literatura vůbec nebyla.

Jak se za ty roky Filmovka proměnila? A jak ses změnil ty?

Z mého pohledu se Filmovka nijak zásadně neproměňuje, pořád si udržuje nezaměnitelnou atmosféru. V Hradišti nicméně za tu dobu vznikla spousta skvělých podniků, takže celkový zážitek je určitě bohatší než kdysi. Já jsem se do organizace zapojil ve dvaceti, byly to pro mě tedy pochopitelně formativní roky. Filmovka ale byla v mém životě každoročně zásadní kulturní událostí už dávno předtím, stejně jako pro většinu lidí ze Slovácka. Poslední dobou pro mě má navíc významný společenský rozměr, protože je to unikátní příležitost potkat spoustu přátel, kteří se už jinak taky v Hradišti moc nevyskytují.

Letos se na programu Literárního stanu podílí i časopis Host. Co si od této spolupráce slibuješ?

Považuji to za důležité oživení, výrazně se to promítne nejen do dramaturgie, ale taky do průběhu jednotlivých čtení. Tím, že budou některé akce moderovat různí lidé z Hostu, to bude celé barevnější.

Ondřej Hrabal, foto: Petr Palarčík

Ondřej Hrabal, foto: Petr Palarčík

Součástí bude i novinka v podobě Festivalové knihovny. Co si pod tím máme představit?

Chtěl bych, aby se z Literárního stanu stalo místo, kam lidé nechodí jen na akce, ale kdykoliv dostanou chuť na literaturu. Návštěvníci se budou moci díky naší knihovničce podívat na aktuální produkci předních českých nakladatelství, vzít si knihu a třeba si ji přečíst v parku. Vím, že jako návštěvník bych tuhle možnost určitě využil, po nějaké době člověk potřebuje mít i chvíli bez filmu.

Přijede Tereza Matějčková, Pavel Klusák, Linda Bartošová nebo Dita Pepe. Na co z programu se nejvíc těšíš ty?

Z letošního programu mám opravdu velkou radost, zase mi přijde, že je zatím nejlíp postavený ze všech dosavadních ročníků. Z poezie se těším třeba na společné čtení Mirky Ábelové a Karla Škrabala, je mi jasné, že to bude výborná, energická akce. Z prózy například na Standu Bilera, kterého jsem ještě neslyšel číst. Stejně tak pro mě bude nové vidět Kubu Königa v roli autora. Co se týče diskusí, tak si hodně slibuji od rozhovoru Jana Bělíčka a Karla Veselého, kteří budou mluvit o smutku v literatuře a hudbě.

A co tradiční slam? Budeš jenom v roli organizátora, nebo přímo na pódiu?

Na chvíli opustím slamový důchod a filmovkový slam budu klasicky moderovat. 

Je na vstup do Literárního stanu potřeba akreditace? A kde ho vlastně návštěvníci Filmovky najdou?  

Kdepak, literární akce na Filmovce jsou kromě slamu zdarma úplně pro všechny. Náš stan je v parku, tentokrát hned vedle velkého stanu Respekt.