Snaha porozumět násilí

Paměti prince Harryho vyjdou podle plánu. Nový román Virginie Despentesové upozorňuje na to, že hnutí #MeToo je nadále aktuálním tématem nejen ve Francii.

Princ Harry před rokem prozradil, že píše paměti, které by měly vyjít letos na podzim. „Princ Harry se vůbec poprvé podělí o své zážitky, dobrodružství, ztráty a životní lekce, které jej pomáhaly utvářet,“ uvedlo v tiskové zprávě nakladatelství Random House. Oznámení přišlo šest měsíců poté, co se on a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, vzdali svých povinností královské rodiny a přestěhovali se do Kalifornie, a čtyři měsíce po Meghanině rozhovoru s Oprah Winfrey o čase, který strávila v prostředí královské rodiny.

Harryho kniha měla být údajně vydána do konce roku, aby se zúročila na vánočním trhu. Po smrti královny Alžběty II. se ale spekulovalo o tom, že vydání bude odloženo. Jedním z důvodů by mohla být úcta k zemřelé panovnici, druhým pak to, že by Harry mohl chtít dopsat kapitoly věnující se smrti královny. V poslední době byla monografie středem pozornosti bulvárních zpráv s otázkami, do jaké míry přispěla k napětí mezi ním a jeho bratrem Williamem a jak se postavy vypořádají s odhaleními, která kniha nepochybně přinese.

Nakladatelství Random House v rámci tiskové zprávy dalo nahlédnout i do obsahu a prohlásilo, že bude pokrývat dobu od Harryho dětství až po otcovství. „Kniha nabídne upřímný a podmanivý osobní portrét, který čtenářům ukáže, že za vším, co si myslí, že vědí, se skrývá inspirativní, odvážný a povznášející lidský příběh,“ uvedl Random House. Princ Harry slibuje „přesný a zcela pravdivý“ popis svého života. V prohlášení rovněž uvádí, že nepíše jako princ, kterým se narodil, ale jako muž, kterým se stal.


Nová kniha Cher Connard (do češtiny zřejmě nejlépe přeložitelné jako Drahý sráči) spisovatelky Virginie Despentesové přesouvá zpět do centra pozornosti problémy sexuálního obtěžování. Román zachycující francouzské hnutí #MeToo se stal bestsellerem a vyvolal debatu o sexuálním obtěžování a rovnosti v době sociálních médií.

Příběh začíná tím, že čtyřicetiletý spisovatel Oscar na Instagramu uráží herečku Rebeccu kvůli jejímu věku. Filmová hvězda mu posílá zuřivou odpověď právě ve chvíli, kdy je Oscar na internetu obviněn mladou tiskovou mluvčí ze sexuálního obtěžování, k němuž mělo dojít už před lety. Oscarův odmítavý přístup k tomu, co nazývá „tahleta #MeToo věc“, spouští sondu do současné francouzské společnosti prostřednictvím úhlů pohledu obviněného muže, herečky i mladého žalobce. Vše se navíc odehrává v době covidového lockdownu a schůzek přes Zoom.

Virginie Despentesová, foto: Creative Commons

Virginie Despentesová, foto: Creative Commons

Román poukázal na někdy obtížný vztah Francie k hnutí #MeToo. Pohled Virginie Despentesové na tuto problematiku byl ale už delší dobu očekávaný, především proto, že autorka se otázkám sexuálního násilí věnovala i v předchozích dílech. Poté, co v roce 1994 vtrhla na literární scénu se svým debutovým románem Baise-Moi — příběhem o pomstě za znásilnění, který začala psát ve svých třiadvaceti letech —, redefinovala francouzský feminismus manifestem King Kong Theory z roku 2006, ve kterém vyprávěla o znásilnění, k němuž došlo, když jí bylo sedmnáct let.

Literární kritička Elisabeth Philippeová o Despentesové řekla, že jde o francouzskou spisovatelku, která nejlépe rozumí naší době. Přesto byli literární kritici překvapeni, že dala hlas fiktivní mužské postavě obviněné ze sexuálního násilí. Podle Philippeové měla Despentesová vždy schopnosti k tomu „proniknout do těch nejneobvyklejších postav“ a prozkoumat nuance a rozpory. Ve svém jediném televizním rozhovoru Despentesová řekla, že její psaní je vždy o snaze „porozumět násilí“.

Minulý týden bylo oznámeno, že se její bestseller nedostal mezi nominované tituly v nejvýznamnější francouzské literární ceně Prix Goncourt. Organizátoři řekli, že knihu vyloučili, protože autorka byla v minulosti dlouholetou členkou poroty. Její předseda však konstatoval, že by si stejně zasloužila spíš Nobelovu cenu.