Kam vyrazit za krásnými knihami
Nabízíme několik jarních tipů na zajímavé výstavy s knižní tematikou. Do vzácných bibliofilií či vybraných kapitol literárních dějin budete moci nahlédnout v Praze, Brně nebo Rajhradu.
V Památníku písemnictví na Moravě se ve čtvrtek 10. dubna od 16 hodin uskuteční vernisáž výstavy „HOMO LEGENS, Člověk čtoucí“, která v Rajhradě potrvá až do 19. října. Výstava s podtitulem „Knihy a jejich čtenáři v proměnách staletí“ nabídne pohled na proměny čtenářství od středověku po současnost a přiblíží jeho vliv na dějiny knižní kultury. Exponáty ze sbírkových knižních fondů Muzea Brněnska a knihovny benediktinského opatství Rajhrad doplní rukopisy a tisky z Moravské zemské knihovny v Brně, které odrážejí posun od výjimečnosti knih přes jejich postupné přibývání až k novodobé záplavě knižní produkce.
Vybrané knihy reprezentují dobově typickou podobu knižních forem a vypovídají o způsobu, jakým byly čteny či kdo byli jejich čtenáři. Výstava chce dokumentovat, jak se předpokládaný způsob a účel používání knih odrazil v proměnách jejich materiálu, velikosti či výzdoby a čím v novější době přispěly pohledy moderní typografie a knižní grafiky. Návštěvníci budou moci sledovat také stopy, které v průběhu staletí zanechaly v knihách generace čtenářů, ať už se jedná o marginální poznámky, kresbičky, památeční předměty, či sušené květiny. Výstavu doplní cyklus přednášek z oblasti dějin čtení a knižní kultury.
*
První výstava sběratelských knih v pražském prostoru DOX by Qubus, nazvaná „Teapot: Umění knihy“ a probíhající od 4. dubna do 25. května, je současně manifestem zařazení bibliofilií do sortimentu DOX by Qubus a zahájením spolupráce s nakladatelstvím Teapot. Kurátory vybraných sedm knižních titulů — bibliofilií z produkce zmíněného nakladatelství — je vystaveno v site-specific instalaci připravené pro zdejší prostor a každé knize na míru. Do výběru se dostaly následující tituly: Franz Kafka, Petr Nikl: Proměna (2016) / Václav Havel, Štefan Tóth: Antikódy (2015) / Pierre-Henri Cami, Jiří Slíva: Krotitel šneků (2022) / Vratislav Effenberger, Jan Švankmajer: Vzpoura sládků (2019) / Eva Havlová: Prozíravý tarot (2019) / Karel Čapek, Tereza Hradilková (Porigami): Továrna na absolutno (2022) / Jiří David, Jiří Kovanda: Doufám, že zešílím (2022).
Bibliofilie nakladatelství Teapot vycházejí v limitovaných edicích, na kvalitním papíře a s jedinečným grafickým a typografickým zpracováním. Pro každý titul vybírá nakladatel jiného výtvarníka. Sběratelská kniha v pojetí nakladatelství Teapot je uměleckým artefaktem a manifestem harmonie mezi textem, ilustracemi, typografií a vazbou. Knihy jsou očíslované a často obsahují signaturu autora. Výstava umožňuje návštěvníkům knihami listovat v rukavicích. Nakladatelství Teapot se specializuje na vydávání bibliofilií a jeho historie sahá až do roku 1990, kdy jej pod názvem Bonaventura založil český nakladatel Vladimír Beneš, současný název nese od roku 2013.
*
Výstava v Historické budově Národního muzea „Typograf G. Bodoni (1740–1813)“, která potrvá do 4. května, se zaměřuje na život a dílo Giambattisty Bodoniho, jednoho z nejvýznamnějších typografů a písmařů v dějinách. Bodoni, pocházející z tiskařské rodiny, založil v Parmě královskou tiskárnu a později i vlastní soukromou dílnu, z níž vycházela typograficky skvostná díla. Výstava představuje Bodoniho cestu k typografické dokonalosti, od jeho raných let v otcově tiskárně přes práci pro kongregaci pro šíření víry v Římě až po jeho úspěchy v Parmě. Výstava seznamuje s Bodoniho revolučním stylem, který se vyznačuje výrazným kontrastem tenkých a silných tahů písma a důrazem na harmonii mezi textem a volným prostorem. Expozice dále dokumentuje Bodoniho spolupráci s významnými osobnostmi své doby, včetně parmského vévody Ferdinanda a španělského krále. Výstava přibližuje Bodoniho nejvýznamnější tisky včetně Manuale tipografico, vzorníku písem, který po Bodoniho smrti vydala jeho žena Margherita Paola.
*
V knihovně Moravské galerie v Brně, sídlící v Pražákově paláci, budou od 18. dubna do 27. června představeny nové akvizice do sbírky bibliofilií a knižní vazby z loňského roku. Dvě knihy významného českého konceptuálního umělce J. H. Kocmana z autorského cyklu Paper-Re-Making Books z let 2005 a 2007 vznikly „recyklací“ již existujících knih — reprintu Váchalovy Mystiky čichu (Paseka 1997) a Kocmanovy publikace Médium papír (Vutium 2004). Společně s autorskými knihami budou prezentovány i původní publikace, z nichž byla umělecká díla vytvořena a které jsou součástí akvizice obou děl.
*
A ještě jedno avízo — Památník národního písemnictví / Muzeum literatury chystá od 7. května do 14. září výstavu ke 40. výročí založení kulturního časopisu Revolver Revue.