Jediná správná odpověď

Elena Ferrante, Ian McEwan a Thomas Piketty vydávají nové knihy. V Evropské unii skončí antikvariáty s e-knihami.

Italská spisovatelka Elena Ferrante vydává nový román. Oznámilo to nakladatelství Edizioni E/O stručným vyjádřením na Twitteru. Román nemá oficiální název, už má ale datum vydání — v knihkupectvích bude sedmého listopadu. Anglické a další překlady vyjdou nedlouho poté. Román se podle krátké ukázky bude odehrávat pro Ferrante příznačně v Neapoli.

Kupte si Host, přátelé!

https://twitter.com/EuropaEditions/status/1171098632042536965
Krátká anglická ukázka z nového románu Eleny Ferrante

Elena Ferrante se celosvětově proslavila tetralogií nazývanou podle prvního dílu Geniální přítelkyně o komplikovaném přátelství dvou žen a dospívání v Neapoli padesátých a šedesátých let. Tu nedávno adaptovala do podoby televizního seriálu italská HBO. Druhá řada seriálu bude mít premiéru příští rok.

Ferrante prosluje kromě svých románů také skutečností, že se jedná o pseudonym. O odhalení pravé identity spisovatelky se už pokusilo několik badatelů a novinářů, zatím pokaždé marně.


Novinku neočekávaně ohlásil také britský prozaik Ian McEwan. Román The Cockroach (Šváb) názvem, jménem hlavní postavy i dějem odkazuje na povídku „Proměna“ Franze Kafky: hlavní hrdina Jim Sams se jednoho dne probudí a zjistí, že je z něj premiér Spojeného království. Šváb vyjde v Británii na konci září.

Letos už druhý McEwanův román — na jaře mu vyšlo sci-fi, o němž vehementně tvrdí, že se nejedná o sci-fi — má být podle autorova vyjádření „tradiční politická satira“. Hrdina románu Sams má jediný úkol — vykonat vůli lidu. „Nic mu nesmí stát v cestě: opozice, potížisté ve vlastní straně. Dokonce ani pravidla parlamentní demokracie,“ stojí v anotaci románu.

Ian McEwan, foto: Jean Frédéric

Ian McEwan, foto: Jean Frédéric

Román Šváb je reakcí na aktuální politický vývoj ve Velké Británii. Ian McEwan je dlouhodobě hlasitým odpůrcem brexitu. „S tím, jak se rozděluje společnost, nedodržují se ústavní normy, parlament je zavřený, takže vládu nemá v těchto rozhodujících dnech kdo kontrolovat, a ministři lžou jak Sověti, a když spousta zastánců brexitu na vysokých pozicích zjevně touží po ekonomické katastrofě, tak se spisovatelé musejí ptát, co mohou udělat. Je jenom jedna odpověď: psát,“ říká McEwan.


A konečně s novou knihou přišel také francouzský ekonom Thomas Piketty, který v roce 2013 slavil extrémní úspěch s Kapitálem ve 21. století, studií o globálních finančních a majetkových nerovnostech, jíž se celosvětově prodalo přes dva miliony kopií. Novinka se jmenuje Kapitál a ideologie a ve francouzském originále má 1232 stran. Thomas Piketty v ní zkoumá, jaké myšlenky a ideály ospravedlnily a ospravedlňují nerovnosti ve světě, a zároveň navrhuje, jak tyto nerovnosti zmenšit.


Zemřel maďarský spisovatel, sociolog a disident György Konrád. Bylo mu 86 let.


Přeprodej e-knih bude v Evropské unii nelegální. Vyplývá to z judikátu generálního advokáta Soudního dvora Evropské unie Macieje Szpunara.

Rozhodnutí se dotkne internetových obchodů, jako je například nizozemský Tom Kabinet, které poskytují e-knihy „z druhé ruky“ za velmi nízké ceny. Například na Tom Kabinet lze v současnosti pořídit e-knihu za dvě eura (zhruba padesát korun) a několik „kreditů“ — ty uživatel získává za poskytnutí e-knihy či třeba za odběr newsletteru.

Federace evropských vydavatelů zveřejnila tiskovou zprávu, v níž před rozhodnutím varuje. Zákaz by totiž mohl brzdit rozvoj trhu s e-knihami a nové digitální služby.

Generální advokát má v rámci soudního dvora spíše poradní hlas a jeho názor není pro soud nutně zavazující, nicméně se podle expertů málokdy stává, že by se soudní dvůr od výnosu generálního tajemníka odklonil.