Příběh Josefa Hasila, šumavského převaděče emigrantů prchajících z totalitního Československa, včera představil návštěvníkům Měsíce autorského čtení spisovatel David Jan Žák.
Návštěvníci festivalu Měsíc autorského čtení včera měli možnost poslechnout si slovenského esejistu a prozaika Petera Juščáka. Ve svém vystoupení četl ze své nedávno vydané knihy ... a nezabudni na labute! (2014), v níž popisuje poválečné osudy žen v ruských gulazích.
Mezi pravidelné autory, se kterými se na Měsíci autorského čtení můžete potkat, patří mimo jiné Michal Ajvaz. Autor světů, jejichž řád je dán imaginativní filozofií a spojováním reálných věcí, které nás obklopují, do nadreálných vztahů fungujících pouze v hranicích fikce, vystoupil na čtvrtém…
Včerejší večer Měsíce autorského čtení patřil ukrajinskému spisovateli Oleksandru Mychedovi a slovenskému autorovi meditativní a až hypnotické prózy, v níž se mísí paměť krajiny, historická fikce a fascinace kulturními kontrasty, Maroši Krajňakovi. Druhý jmenovaný nám poskytl rozhovor.
Básnířka a překladatelka z česko-polské rodiny Marie Iljašenko vystoupila po ukrajinské spisovatelce Oksaně Zabužko první den Měsíce autorského čtení. Osip — trochu ptáček, trochu ruský básník Osip Mandelštam — se proplétá její debutovou sbírkou Osip míří na jih, kterou posluchačům MAČe představila.
Uplynulou sobotu v Divadle Husa na provázku vyvrcholil sedmý ročník Brněnské sedmikrásky. Vítězi básnické soutěže na téma „Brno v noci“ se stali překladatelka Adéla Elbel a stand-up komik Pavel Tomeš, a to především zásluhou živelné finálové recitace druhého jmenovaného.
Od jedinečného nápadu k jedinečnému zpracování vede dlouhá cesta. Americká prozaička Karen Russellová rozhodně dobře začala a podle listu The New York Times stejně dobře skončila, neboť její první román Swamplandie zařadil mezi deset nejlepších knih roku 2012.
Brněnská sedmikráska zná své vítěze. Amazon bude spisovatelům platit podle počtu přečtených stran. Literatura faktu je v krizi.
Románový debut autorky známé především z povídek a esejů publikovaných v společenské revui Prostor, přináší příběh ženy od začátku šedesátých let do současnosti v realisticky zachyceném historickém kontextu. Kniha ukazuje dilemata, která musel řešit každý, kdo v té době žil, a představuje zejména…
Parnasismus se ukazuje nejen jako jeden z klíčových součinitelů dobové literárnosti 19. století, ale zároveň jako specifická kvalita české literatury, navazující bezprostředně na moderní evropské podněty. Ukázka z literárně-historické novinky o českém a slovenském parnasismu.
Finanční podpora literatury ze strany státu se díky aktivitě Asociace spisovatelů dostává do veřejného povědomí. Způsob, jakým se diskuse o tématu vede, nicméně až příliš připomíná mechanismus, jímž se dostaly do svých současných problémů věda, výzkum a univerzity.
Příští týden začne v Brně šestnáctý ročník Měsíce autorského čtení. Vedle spisovatelů z Česka, Slovenska a Polska se coby čestný host představí ukrajinští autoři. Ukrajina zároveň stabilně plní zpravodajství deníků a televizí: země je dva roky prakticky ve válečném stavu. O tamní literatuře a jejím…