Ironická próza Vladimíra Bally líčí kvazipříběh domnělé lásky mezi Andričem a Laurou. Povídkový sled jednotlivých zamyšlení a událostí od prvních dnů vztahu až do jeho konce představuje život slovenského intelektuála současnosti.
Velcí nakladatelé v Česku v posledních letech prokazatelně začali vsázet na fantastickou literaturu. I tak se začínající čeští autoři se svými prvotinami ve velké míře obracejí spíše ke crowdfundingovým kampaním než na nakladatelské redaktory. Stejně jako starší generace autorů tak usedají do…
Nedávno vyšla Literární kronika první republiky 1918—1938. Kniha, na níž pracoval Ústav pro českou literaturu AV ČR, Památník národního písemnictví a Středisko společných činností AV ČR, představuje v jednadvaceti kapitolách jednadvacet let meziválečného Československa. Jedním z editorů Kroniky byl…
Jiří Kamen je autor s pozoruhodným záběrem. Poté co v roce 2011 vyšel jeho rozsáhlý román Kinžál, publikoval například Báječný svět hub, esejistickou knihu, v níž se pokouší přiblížit fenomén houbaření, či koláž složenou z dopisů a deníků českých vojáků bojujících v první světové válce Přišel befel…
Prestižní britskou Man Bookerovu cenu poprvé dostal román ze Severního Irska. Cenu a finanční odměnu padesát tisíc liber v úterý dostala šestapadesátiletá spisovatelka Anna Burnsová za román Milkman (Mlékař). Cena jí pomůže splatit dluhy: poslední roky přežívala díky potravinové pomoci.
Hrdinkou druhé knihy irské autorky Sary Baume je pětadvacetiletá výtvarnice, která prochází tvůrčí i existenciální krizí. Opustí velkoměsto a nastěhuje se do chátrajícího venkovského domku po milované babičce, kde od její smrti nikdo nebydlí. O samotě v prostředí plném upomínek na zemřelou i na…
Ukázka z nového pojednání filozofa Miroslava Bednáře , které vychází z filosofického významu Masarykova pojetí českých dějin v souvislostech české státní ideje. Z tohoto zorného úhlu se zabývá duchovně zásadními osobnostmi rozhodujících epoch a zlomových událostí českých, respektive…
V posledních třech dekádách měli literární amatéři oproti předchozím staletím novou možnost publikace: internet. Tvůrčí fóra jako Písmák nebo FanFiction.net se stala útočištěm mnoha psavců a startovní čárou několika úspěšných spisovatelů. Ale ani tyto online ostrovy lidové tvořivosti neujdou…
Za svou poslední sbírku Světlo v ráně dostal Milan Ohnisko cenu Magnesia Litera. Seznámil jsem se s ním 5. března v Café Louvre. Večeři jsem vyhrál v tipovací soutěži časopisu Host. Otázka zněla, kdo se skrývá za pseudonymem básnířky Jaroslavy Oválské. Neskrýval se za ním sám, druhý „půlovál“ tvoří…
Kniha, která na první pohled připomíná parte nebo náhrobní kámen, vyloženě nezve k hladovému listování. Přečtete-li si však, kdo je jejím autorem, je pravděpodobné, že s ní strávíte mnoho večerů. Autorský počin v podobě jakéhosi surrealistického deníku prolnutého s románem a řadou dalších…
Novou literární cenu alias „alternativní nobelovku“ získala guadeloupská spisovatelka Maryse Condé. Podle nové studie se vyplatí mít doma co nejvíce knih.
Ukázka z debutového románu kritika a esejisty Martina Puskelyho, z „míst, před nimiž česká próza až doposud zavírala oči“.