Knihy jsou rok od roku tlustší. Letošek byl ve znamení -ismů a lidé nejvíce zajímal socialismus. V roce 2016 to bude čtyři sta let od smrti Williama Shakespeara: čas navštívit muzeum z roku 1796.
Román současného spisovatele Li Era nás zavádí do dob, v nichž se rodil čínský komunismus — od Májového hnutí roku 1919, podzemní činnosti v Šanghaji, přes založení sovětské republiky, boj proti nacionalistům a japonskému uchvatiteli, až po Dlouhý pochod, občanskou válku a vítězné Osvobození.
Jen stěží lze najít českého čtenáře, který by neznal Pána prstenů nebo Letopisy Narnie. Jméno Owena Barfielda, bez něhož by tato díla pravděpodobně nebyla nikdy vznikla, je však v českém prostředí téměř neznámé. Přitom to byl právě Barfield, kdo rozhodující měrou přispěl ke zformování volného…
Proč se rádi díváme na bizarnosti, pokud se objeví v umění, proč rádi čteme tajemné příběhy? Proč se zároveň snažíme být ostražití vůči všemu bizarnímu ve veřejném, politickém prostoru a proč nám to někdy nejde a bizár nám proklouzne kolem a do volební urny? O užitečnosti bizarního v dětství a…
Posledních pět let vznikal pod záštitou písmového ateliéru Vysoké školy uměleckoprůmyslové zásadní typografický projekt. Petra Dočekalová a Tomáš Brousil sbírali písma vzniklá mezi lety 1990 a 2010 a snažili se zachytit vývoj i stav české písmotvorby. Povídali jsme si s nimi o nové publikaci Typo…
Nositel Nobelovy ceny za literaturu Isaac Bashevis Singer měl, jak známo, literárně činného bratra Israela Jošuu Singera. Ale měl také sestru, která psala, a dokonce jako první ze sourozenců.
Michel Faber posílá knihy do války. Spisovatelé žádají propuštění čínského disidenta. Haruki Murakami je důležitější než soukromí.
Čína na počátku dvacátého století. Země ušlechtilých, leč neuskutečnitelných představ a snů. Země jako kterákoli jiná, země výjimečná, země smyšlená. A v ní jako pták v kleci dospívající dívka Ling. Ukázka z oceňovaného románu Eduarda Bertiho.
Ukázka z výboru nejzdařilejších literárněkritických textů romanisty Jiřího Konůpka (1919—1968), které se týkají francouzské literatury a českému čtenáři představují její nejzajímavější části. Knihu edičně zpracovali Jiří Pelán a Josef Schwarz.
Že je na tom česká literatura prachbídně, je zjištění stejně banální jako fakt, že Zeman nosí červené bombarďáky. Koneckonců i komuniké přijaté na letošním Sjezdu spisovatelů jednoznačně říká, že „na tomto světě už není nic, co bychom jako spisovatelé mohli objevit“. To, co každý soudný čtenář ví…
Blíží se Štědrý den a s tím kulminuje dárková hysterie. Nejviditelnější je asi v knihkupectvích, po zbytek roku v nich nikdy není taková tlačenice jako pár týdnů před Vánoci. Zvláštní nátřesk je vždy v dětském oddělení: dobře vybraná dětská kniha je všemi vítaný dárek. Jak a co ale vybrat? S…
Po dvou letech od vydání 35 mrtvých Sergia Álvareze (Host, 2013) je realita Kolumbie přibližována českému čtenáři v dalším románu, tentokrát v překladu Anežky Charvátové. Třebaže Vásquez patří mezi mladou, kosmopolitní generaci kolumbijských autorů, kteří už nemají potřebu se umělecky vymezovat…