Čeká nás další Noc literatury. Literární obtýdeník Tvar zná budoucího šéfredaktora. Čeští překladatelé sdílejí obavy svých zahraničních kolegů z nástupu umělé inteligence.
Jméno Petra Šmída budou znát především posluchači Vltavy holdující historii a literatuře. Obě zmíněná témata se promítla i do jeho nedávno vydané knížky „Dějiny světa“, která obsahuje mikropříběhy pozapomenutých historických postav i vymyšlených podivínů, odehrávající se napříč dějinami a světadíly.
Setkání s dvojicí spisovatelek i dva zavedené literární festivaly zkrátí čekání tuzemských čtenářů a čtenářek na podzimní sezonu tradičně nabitou literárními akcemi i knižními novinkami. Z mapy významných center živé literatury zmizí Café Fra.
Společnosti Albatros Media, Knihobot a Martinus se dále rozrůstají. Festival Prague Pride nabídne pestrý literární program. A vrcholí přípravy plzeňského Světa knihy.
„Spisovatelské řemeslo je z podstaty samotářská věc, ale já jsem náturou týmový hráč,“ tvrdí spisovatel Michal Šanda, který dnes večer vystoupí v rámci programu Měsíce autorského čtení na scéně brněnského Divadla Husa na provázku.
„Je velmi pracná, náročná na čas a na soustředění a není ani zdaleka odpovídajícím způsobem zaplacena,“ říká o editorské činnosti nakladatelský pracovník Jan Šulc, který dnes večer vystoupí v brněnském Divadle Husa na provázku jako host Měsíce autorského čtení.
„Česká poezie na rozdíl od prózy přestala hledat univerzálního čtenáře, kterému je třeba za každou cenu vycházet vstříc,“ říká spisovatel Stanislav Beran, který dnes večer bude hostem Měsíce autorského čtení v brněnském Divadle Husa na provázku.
„Winterberg mě nepouští, teď začínáme pracovat na televizním seriálu,“ prozrazuje spisovatel Jaroslav Rudiš, který dnes vystoupí v Divadle Husa na provázku v rámci Měsíce autorského čtení.
Spisovatelka Marie Iljašenko obdrží za svůj esej o životě mezi více kulturami Cenu Toma Stopparda. Literární vědkyně Hana Blažková v diskutovaném eseji varuje před doslovností politického nebo ideologického čtení literatury.
Literární profesionálové sice nemají v České republice ustláno na růžích, ale na nedostatek příležitostí k rozšiřování svých obzorů si stěžovat nemohou. Šanci dostanou dokonce i začínající autoři a autorky.
Těžko říct, zda můžeme knihu „Devět bran“ označit za zapomenutou, přece jen se u nás dočkala od roku 1937 hned několika vydání (naposledy v roce 2016) a její název svého času nesl i významný multikulturní festival. Rozhodně se jí však nedostává takové pozornosti, jakou by si podle mého zasloužila,…
Své letošní vítěze zveřejnily Cena Jiřího Ortena, Zlatá stuha i Nejkrásnější české knihy roku. Chystá se střídání v čele časopisu Tvar a změny přinesla i valná hromada českého PEN klubu.