Z české počítačové hry Kingdom Come: Deliverance je hit. Realistický zážitek ze středověkých Čech se prodává po milionech a hráči jsou spokojení. Až na ty, kterým ve hře a hradu Talmberk chybí rasové menšiny.
Minulý týden uplynulo sedmdesát let od Vítězného února. Ihned poté, co komunisté převzali začátkem roku 1948 moc v Československu, se zdejší elity začaly chystat k odchodu na Západ. Tajná policie i milice byly na tento krok ale připravené a už na jaře téhož roku se odehrály první operace z akce…
Druhá kniha režisérky a spisovatelky Andrey Sedláčkové, román Každý něco tají, může být pro leckoho zklamáním. Kdo se těšil na pikantnosti ze zákulisí showbyznysu a bulvárních médií, nedočte se nic, co by už nevěděl. Praktiky bulváru odkryl už kdysi opakovaně sám, a přestože jejich popis vždy znovu…
Orhan Pamuk se nestane čestným občanem Sarajeva — kvůli obavám z narušení vztahů Bosny a Hercegoviny a Turecka. Ženy psaly romány a vystupovaly v nich více v devatenáctém století než v první polovině století dvacátého. Platformy pro publikování a prodej knih vydaných vlastním nákladem se zneužívají…
Příběh ženy, která věří, že se celý svět odehrává jen v její hlavě, a příběh muže, který se snaží z tohoto labyrintu uniknout. Lze přijmout podobu lásky, díky níž jeden život vzniká, zatímco jiný má být ukončen? Ukázka z nového románu Ludvíka Němce.
Posledních sto let se kromě literatury bouřlivě rozvíjel i její akademický odraz — literární teorie. Do jejího vývoje promluvil především meziválečný strukturalismus a jeho pokračovatelé v šedesátých a sedmdesátých letech: poststrukturalisté, dekonstruktivismus, postmodernističtí myslitelé a…
Server Vulture zveřejnil v srpnu loňského roku seznam nejlepších dystopií, přičemž v doprovodném článku zaznělo, že žijeme v době boomu tohoto žánru. Záplava titulů knižních i filmových dokládá, že pochmurné vize budoucnosti a totalitárních zřízení nejrůznějších typů jsou v módě.
Společenská angažovanost v českém umění — i literatuře — se tematizuje od počátku tisíciletí. Během devadesátých let zůstávalo angažované umění odděleno od společnosti i politiky: zkušenost s komunismem si vybrala svou daň. Angažované umění ale nemusí být jen ideologickou agitkou nebo kritickou…
Pokud nějaká kniha ve svém názvu nese otázku, většinou je již dopředu jasné, že správná odpověď zní „ne“. Stejně je tomu i v případě knihy Mirka Vodrážky. Známý feminista, aktivní účastník společenských debat, autor řady textů i hudebních projektů se na přibližně dvou stech stranách snaží vysvětlit…
Kampaň #MeToo zasáhla i do dětské literatury: autoři bestsellerů jako Třináct důvodů proč nebo Labyrint čelí obviněním ze sexuálního obtěžování. Chystá se nová bondovka — ta úplně první.
Ačkoliv se neshodnou na pozitivním či negativním hodnocení, církevní, kulturní a sociální historici různých konfesí a světonázorů sdílejí přesvědčení o zásadním významu reformace pro další vývoj západní civilizace a křesťanské víry. Kněz, historik a teolog Tomáš Petráček se v nové knize s…
Byl vyhlášen první ročník soutěže Staunch Book Prize o nejlepší thriller, v němž nedochází k násilí na ženách. Autorka nápadu Bridget Lawless pod vlivem kampaně #MeToo odmítla porotcovat ve výroční soutěži Britské filmové akademie BAFTA s odůvodněním, že by se nepřenesla přes představu, že by cenu…