Své letošní vítěze zveřejnily Cena Jiřího Ortena, Zlatá stuha i Nejkrásnější české knihy roku. Chystá se střídání v čele časopisu Tvar a změny přinesla i valná hromada českého PEN klubu.
„Čím lepší má člověk představu o tom, co všechno překlad literatury může obnášet, tím více si bude vážit kvalitního překladu a překladatele,“ říká v květnovém rozhovoru v sérii Třicátníci překladatelka Anna Štádlerová. Z jejích odpovědí vyplývá, jak přemýšlí o životě a své práci, ale i jaké má…
Od začátku ruské invaze se mnozí ukrajinští spisovatelé odmítají účastnit kulturních akcí, na kterých vystupují autoři z Ruska. Navzdory tisícům civilních obětí, zničené infrastruktuře, jejíž škody jdou do miliard dolarů, a nesčetným reportážím o porušování lidských práv ruskými vojsky to musí…
Na knihkupeckých pultech i nakladatelských stáncích bylo díky knižnímu veletrhu Svět knihy skutečně z čeho vybírat. V našem květnovém výběru převažují beletristická díla osvědčených autorů, ale máme i tip na non fiction od nové tváře na české literární scéně.
„Naučili jsme se mnohem více si vážit všeho, co máme — zcela přirozeně tváří v tvář hrozbě, že o to přijdeme. Doufám, že se konečně zbavujeme komplexu méněcennosti, který byl jedním z největších vnitřních problematických spouštěčů ukrajinské kultury, a to jak té vysoké, tak každodenní,“ říká v…
„Kniha ‚Chvění je naděje‘ je bilanční, sebezpytná, v ní se Karel Hvížďala autorsky nejvíc obnažuje a ona také podivuhodně definuje, ohraničuje naturel tohoto tvůrce. Neboť zde Hvížďala o sobě, o své povaze a o svých limitech možná sděluje víc, než zamýšlel,“ píše v recenzi Josef Chuchma.
Dočkali jsme se. Čas probuzení rozevírá náruč květeny. Naše duše přichází a opírá se o ni. Nyní může v klidu vydechnout. Tvorové světa, již potřebují k životu omámení žárem, jsou vzhůru. Životodárný symbol energie a smysl existence nakukuje přes své rameno a říká: „Tak mě tu zase máte, saláti. A…
Jednoduchý titul autorské knihy Martiny Trchové „Babi“ lze číst jako důvěrné označení i oslovení, jeho dvojslabičnost odkazuje k dětskému osvojování jazyka, kdy mezi prvními slovy převládají ta určená nejbližším rodinným příslušníkům. Dále se autorka obejde beze slov a v ilustracích i komiksově…
„Mezi psychopsavci se vyskytují i podvodníci, tak jako všude. Ti, co píší pro výdělek. Cynici. Pár lidí přečetlo takovou knížku, vydalo se za hlasem vnitřního dítěte a dodnes nenacházejí to, co hledají,“ zamýšlí se ve svém fejetonu Zbyněk Vybíral.
Pozoruhodných autorů můžeme na Apeninském poloostrově nalézt mnoho, Carlo Emilio Gadda je ovšem svým autorským rukopisem jednoznačně nejoriginálnější. Jeho jazykové a formální textové inovace jsou mimořádné a dodnes nenacházejí výraznou konkurenci. Letos si připomínáme kulatá výročí jeho narození i…
S básnířkou a pedagožkou Kristýnou Svidroňovou, která působí na soukromém jazykovém Gymnáziu Jana Šabršuly v Orlové-Lutyni na Karvinsku, o technikách a činnostech, které zpřístupňují poezii ve školním prostředí — divnost, kterou si s poezií žactvo často spojuje, podle ní představuje důležitý…
Pojďme si chvíli povídat o nakupování. Nakupování desek. O chvílích, kdy můžete rozšířit nekonečnou mapu poznané hudby zase o kus dál. K mým zahraničním cestám to patří i léta poté, co se Česko takzvaně vrátilo do Evropy.