|

Hilary Mantelová a její „jiné dějiny“

Hilary Mantelová se proslavila románovou trilogií z tudorovské Anglie, za kterou získala dvě Booker Prize. Dne 22. září zemřela a britská i světová literatura v ní ztratila jednu z nejnadanějších spisovatelek své generace. Přibližme si její život a literární dílo, čítající dvanáct románů, dvě…

Přečíst celé
|

Émile Zola proti sociální slepotě

Ambiciózní dělník slov, Émile Zola vstupuje do světa literatury ve znamení Rastignaca. Odchází jako angažovaný svědek své doby a zanechává za sebou celoživotní epos, nesporný mezník ve vývoji francouzského románu. Uplynulo sto dvacet let od jeho smrti a ve mně převládá pocit, že v současné…

Přečíst celé
|

Vzrušující cesta k sobě samému

Začínal jako lyrický básník vycházející z Goetha a romantismu, přičemž idyla jeho díla byla postupně narušována událostmi 20. století. Ať už to byly obě světové války, vzrůstající odpor k měšťáctví, syntéza západního s východním, nebo psychoanalytické metody poznávání. Dne 9. srpna uplynulo šedesát…

Přečíst celé
|

Skutečná hodnota prostoty

Sto let od narození spisovatelky Mileny Lukešové si připomínáme 16. června.

Přečíst celé
|

Albert Camus, iniciační osobnost

Beletristické knihy, co jsem kdy přečetl, bych si mohl rozložit na tři hromady: ty, které jsem četl pro potěšení, a ty, co jsem četl ze zvědavosti, jak jsou napsány, a konečně knihy, které mě zasáhly, vstoupily do mého života bezmála jako živé bytosti. A zatímco první hromada by určitě sahala až ke…

Přečíst celé
|

Emerson a americká literární renesance

Po vzniku Spojených států probíhala v prvních desetiletích devatenáctého století v amerických literárních kruzích debata o charakteru národní literatury, soustřeďující se na otázku, zda se přidržet britské literární tradice, či se od ní emancipovat a usilovat o specifický národní charakter,…

Přečíst celé
|

S Waltem Whitmanem tváří v tvář válce

Přestože do světa, který Walt Whitman ve své poezii vybudoval, válka nezapadá, děla se a děje se dál. Ve válce však nebojoval, účastnil se jí v roli pomocníka, který dělal to, co uměl nejlépe — pečoval o duši. Dne 26. března uplyne 130 let od úmrtí tohoto velkého amerického básníka.

Přečíst celé
|

Kmotr slaví padesátiny

Filmová adaptace bestselleru Maria Puza Kmotr, která měla premiéru před 50 lety, 14. března 1972, se nesmazatelně zapsala do dějin kinematografie a najdeme ji snad v každém žebříčku nejlepších filmů všech dob. Patří také ke komerčně nejúspěšnějším filmům světové kinematografie.

Přečíst celé
|

Nahý anděl Jack Kerouac

„Cožpak každý člověk nevstupuje do života jako sladké robě, které věří všemu, co najde pod tátovým krovem? Až později přijde ten den prozření, kdy poznáte, že jste zoufalí a zubožení — a slepí a nazí a rozklepaní a s děsivou vizáží truchlivého přízraku putujete dál tím hrůzným snem svého života.“…

Přečíst celé
|

Krutá jednoduchost a přímočarost vesnice

Literárně vděčné prostředí venkova, vykreslené ovšem dosti ponurými barvami, si za dějiště svého románu Surový tvar zvolil spisovatel Lukáš Palán. Příběh pojednávající o partě teenagerů dospívajících v postapokalyptických kulisách se vyznačuje drsným jazykem, osobitou poetikou i silnou atmosférou.

Přečíst celé
|

A hrozně vychrtlí jsme touhou po jaru…

Tak jako lidské nitro i sama poezie je obkružována nejistotou a hrůzou, a přece vnáší jas, byť třeba nepatrný, do tmy sebebolestnější skutečnosti. Před sto lety, 7. února 1922, se v jihomoravských Vnorovech narodil jeden z velkých básníků naděje, Jan Skácel.

Přečíst celé
|

Influencerka Astrid Lindgren

V den Narození Páně válečného roku 1944 si do svého deníku Astrid Lindgren zapsala: „Pokud být šťastný znamená mít se dobře, tak jsem vlastně pořád ‚šťastná‘. Ale není to nic jednoduchého. V každém případě jsem se naučila jedno — pokud má být člověk šťastný, musí se o to postarat on sám a nikdo…

Přečíst celé