|

Autoportrét: Ostravský Bílý Vigvam

Bílý Vigvam je mladé nakladatelství z Ostravy, které vzniklo z lásky ke knihám a Twin Peaks. V roce 2020 debutovalo vydáním jedné ztřeštěné novely a od té doby vydává poezii mladým a talentovaným debutantkám. A u každé knihy přemýšlí, jak by ji ozvláštnilo…

Přečíst celé
|

Mýtus jedné smrti

Mohlo by se mylně zdát, že dnes, pětaosmdesát let od zavraždění andaluského básníka, je téma F. G. Lorca v jistém směru plně zhodnoceno, zváženo a uzavřeno a že podrobovat je jakýmkoli úvahám a analýzám je buďto zbytečné a nekonstruktivní, nebo přímo svatokrádežné. V rámci moderních dějin a dějin…

Přečíst celé
|

Mladí, odhodlaní a nadšení

Člověku se nestává často, aby se mohl stát svědkem první veřejné prezentace nového českého nakladatelství. I proto jsem ve středu 11. srpna navečer vyrazil do prostoru Punctum na pražském Žižkově, kde se konal večer pořádaný Čítárnou Unijazz a věnovaný nakladatelství Viriditas.

Přečíst celé
|

Hruška diktuje Balabána

„Diktovat vkus je nevkus,“ odpověděl prozaik Jan Balabán roku 2005 v anketní rubrice Kápněte božskou v časopise Týden na otázku, co by přikázal nebo zakázal, kdyby byl diktátorem vkusu. V literárním stanu Letní filmové školy v Uherském Hradišti čte jeho odpovědi v neděli 8. srpna populární český…

Přečíst celé
|

„A v tom velkém nevědění je možná to podstatné“

Bohumila Grögerová, básnířka, překladatelka, autorka rozhlasových her a knih pro děti, od padesátých let dlouholetá spolupracovnice a partnerka básníka a překladatele Josefa Hiršala, by se 7. srpna letošního roku dožila stých narozenin. Její celosvětově výjimečnou tvorbu připomíná aktuální výstava…

Přečíst celé
|

Současnost vyžaduje systémovou kritiku

Mafie, magie, mizérie, ekologie, utopie — to jsou klíčová témata vícežánrového festivalu Zlatá x chemie x, jehož nultý ročník skončil minulý týden. „Kotvou festivalu je Zlatá ulice a její okolí v Anenské čtvrti — jedna z posledních částí historického centra, která ještě není na první pohled zničená…

Přečíst celé
|

Hranaté výročí velkého Ládi

Je takové tvrzení — a nesetkal jsem se s ním jen jednou —, že každý spisovatel nosí v hlavě dva tři romány a každý hudebník dvě tři melodie. Zajímalo by mě, kolik v sobě každý národ nosí géniů. Aniž bych něco lišácky podsouval, připomenu, že v rozmilém „augustovském“ měsíci srpnu — v němž, jako by…

Přečíst celé
|

Mezibilance života a díla: osmdesátník Jindřich Zogata

K životnímu jubileu spisovatele Jindřicha Zogaty.

Přečíst celé
|

Tři otázky pro… Jana Škroba

„Uvítal bych, kdyby tady vycházelo víc současné překladové poezie. Trochu nám takhle s tím světem chybí kontakt,“ říká básník, překladatel a moderátor Jan Škrob, jehož tvorbu si můžete poslechnout dnes v rámci Měsíce autorského čtení.

Přečíst celé
|

Tři otázky pro… Lucii Faulerovou

„Já si nevytyčuju dopředu, o jakém tématu budu psát. Mně nejdřív musí něco obživnout před očima,“ říká spisovatelka Lucie Faulerová, která letos získala Cenu Evropské unie za literaturu. Dnes večer vystoupí v Divadle Husa na provázku v rámci Měsíce autorského čtení.

Přečíst celé
|

Tři otázky pro… Annu Fodorovou

„Přemýšlím, jak zážitek oné technologií zprostředkované intimity, který nám přinesla pandemie, zahrnout do svého psaní,“ říká psychoterapeutka a spisovatelka Anna Fodorová, která dnes vystoupí v rámci Měsíce autorského čtení.

Přečíst celé
|

Tři otázky pro… Alenu Sabuchovou

„Som zberačka. Zberačka materiálu presne tak, ako to do nás vtĺkali od prvého ročníka na katedre scenáristiky,“ říká slovenská spisovatelka Alena Sabuchová, která dnes zavítá do Brna coby hostka Měsíce autorského čtení.

Přečíst celé