„Půlnoční rapsódie“ Vikiho Shocka je jednou z mála knih v posledních letech, která se věnuje snům. Autor je přetváří v groteskní črty, hororové mikropovídky a básně. Knihu recenzuje spisovatel Petr Čichoň.
„Někdy je dobré si jen tak lehnout do knihovny a koukat, kde co je,“ říká Jakub Pavlovský, žurnalista, moderátor a také bývalý editor H7O. Přečtěte si další díl ze série Domácí knihovna.
Slovenskem počátkem roku otřásl případ brutální vraždy: muž zavraždil svou partnerku a následně zohavil její tělo. Otřesný však nebyl jen samotný čin, ale také jeho mediální odraz. Novináři i veřejní činitelé totiž s vrahem téměř sympatizovali. A oběť, žena, si za to jako obvykle mohla tak trochu…
Renáta Fučíková ve svých autorských knihách zdánlivě uniká k historické tematice, ve skutečnosti se však prostřednictvím příběhů a obrazů z minulosti vyjadřuje velmi trefně a přesvědčivě k naší současnosti. Nejinak je tomu i v její knize „Královny a poutníci“ s podtitulem „Příběhy prvního…
Poslední lednový den proběhlo v Knihovně Václava Havla uvedení knihy kanadského historika Michaela Ignatieffa „O útěše“. Jedno z příštích čísel Hosta přinese rozhovor s autorem, zatím si můžete přečíst recenzi knihy.
V rámci stého výročí od smrti spisovatele Franze Kafky je od dnešního dne otevřená výstava Kafkaesque v Centru současného umění DOX v Praze. Mezi vystavujícími je také český výtvarník Josef Bolf, s nímž přinášíme rozhovor.
Básník Miroslav Olšovský měl vždy jasně rozpoznatelný nekompromisní rukopis. Nadneseně by se dalo říci, že s drobnými stylistickými obměnami píše stále dokola jednu a tu samou báseň. Potvrzuje to i jeho nová sbírka „Psaní mi za rukou běhá jako pes“.
Audioknihy jsou jedním z nejperspektivnějších segmentů knižního trhu. O jejich rostoucí oblibě svědčí i průzkum, který již po desáté uspořádala společnost Audiolibrix. Audioknihy nově nabídne k poslechu i Radio Wave. A pro své oblíbené loňské tituly můžete hlasovat v anketě Audiokniha roku 2023.
Nejslavnější práce filozofa a aktivisty Guye Deborda „Společnost spektáklu“ vyšla poprvé rok před pouličními nepokoji ve Francii v roce 1968 a atmosféra doby knihu prostupuje od počátku do konce. Aktuální české vydání už tak přirozeně reflektuje praktický neúspěch celé revolty i následující…
Autofikce, kam se podíváš. Ale co je na ní vlastně zajímavého? Přinášíme sloupek Jana Němce jako ochutnávku rozsáhlejšího tématu o autofikci, které přináší únorový Host.
Oči nikdy nepřivyknou absolutní tmě, píše básník Martin Poch. Nezbývá než v té temné jeskyni tušit druhého, hledat vzpomínku na hřejivý pocit, věci, události, které po sobě nezanechaly víc než nejasný otisk − stopu zraněné antilopy.
V nakladatelství Dauphin vyšel na přelomu roku další svazek z díla britského polyhistora George Steinera „Jazyk a ticho“. O knize, Steinerově spisovatelské činnosti i o dalších plánovaných svazcích hovoříme s jeho překladatelem Michalem Kleprlíkem.