|

Člověk má štěstí kousek od sebe

Každým dnem se opět a zase rozhodujeme, jak se budeme chovat. Naše rozhodnutí mají chca nechca dopad na druhé lidi. Jaká je naše svoboda rozhodnutí? Když se přidá dilematická situace, co nás ovlivní? Osud? A opravdu máme dar změnit jeho směr? Nebo si jen mylně věříme, a přitom se oklikou dostaneme…

Přečíst celé
|

Strejda David

Uprostřed staveniště budoucí rozlehlé developerské zástavby na pražském Smíchově nyní osamoceně stojí „musoleum“ Davida Černého. Dle jeho slov vzniklo jenom proto, že památkově chráněnou budovu smíchovského lihovaru nebylo možné zbourat. Au.

Přečíst celé
|

Škola v podsvětí

Když neznámá učitelka prohodí, že chystají „Noc s Andersenem“, pečlivě zvažte svou reakci. Už jenom náznak zvědavosti se vám může vymstít pozvánkou k celonočnímu dobrodružství se dvěma desítkami dětí, olympskými božstvy a strašidly v prostěradlech včetně noční můry v podobě přímého vstupu v dětském…

Přečíst celé
|

Zázrak z bunkru

Přijde mi legrační, že když jsem vyrůstala na Mostecku, chodila jsem na víc vernisáží a kulturních akcí než nyní v Praze. V hlavním městě má člověk tolik možností, že často raději zůstane doma. V Mostě jsme chodili úplně na všechno.

Přečíst celé
|

Psychologie v Trapném případě

Umínil jsem si, že než přestanu s psaním fejetonů, ve kterých jsem proplétal literaturu s psychologií, napíšu ještě jednou na plná ústa, co si opravdu myslím: Pro naše sebepoznání, jakož i pro přemítání o druhých lidech, nám poskytuje více vodítek krásná literatura než zmíněná „věda o duši“.

Přečíst celé
|

Nejdražší dětský koutek v republice

Při bloumání poloprázdným Veletržním palácem se člověk na jednom z ochozů najednou ocitne na nejistém území. Malý bar, stolečky, háčkovaný stan, tarotové karty, modrá knihovna, červené karimatky, hliněné květiny, elektronické bicí a bazén plný pěny. Je to kavárna? Archiv či depozitář?

Přečíst celé
|

Pěstovaná existence

„Stále mi hlavou probíhá myšlenka, že by nás, dospělé, mohly děti tak trochu přivést k lepšímu světu,“ píše Věra Horváthová Duždová. Naše existence byla vypěstována. Dětství ovlivňuje náš charakter a tok života. Jak jste na tom vy?

Přečíst celé
|

Dovést varhany ke štěstí

Varhanici Kattu nemusejí kritikové objevovat: ale zároveň musí. Dělá výjimečnou hudbu, ale to nejadekvátnější publikum o ní ví pořád málo.

Přečíst celé
|

Indie, domov mé sestry

Stál jsem na výstavě o kolonizaci Indie před hračkou tygra zakusujícího Evropana pod krkem, když vtom mi zazvonil telefon. Byl to můj bratr, ale v pozadí jsem slyšel i další členy rodiny a cinkot sklízeného nádobí po odpolední kávě s pudinkem: „Tak co, kdy přijedeš? Máma nám právě promítala…

Přečíst celé
|

„To se budeš divit!“

Dočkali jsme se. Čas probuzení rozevírá náruč květeny. Naše duše přichází a opírá se o ni. Nyní může v klidu vydechnout. Tvorové světa, již potřebují k životu omámení žárem, jsou vzhůru. Životodárný symbol energie a smysl existence nakukuje přes své rameno a říká: „Tak mě tu zase máte, saláti. A…

Přečíst celé
|

Psychologické knihy, které nestíháme přečíst

„Mezi psychopsavci se vyskytují i podvodníci, tak jako všude. Ti, co píší pro výdělek. Cynici. Pár lidí přečetlo takovou knížku, vydalo se za hlasem vnitřního dítěte a dodnes nenacházejí to, co hledají,“ zamýšlí se ve svém fejetonu Zbyněk Vybíral.

Přečíst celé
|

Ztratit se mezi alby

Pojďme si chvíli povídat o nakupování. Nakupování desek. O chvílích, kdy můžete rozšířit nekonečnou mapu poznané hudby zase o kus dál. K mým zahraničním cestám to patří i léta poté, co se Česko takzvaně vrátilo do Evropy.

Přečíst celé