|

Jednou, až nebudem a vyprázdněno bude…

Ohlédnutí za básníkem Zeno Kaprálem (1941—2020).

Přečíst celé
|

Klenoty české literatury

Jména Kafka, Čapek, Kundera nebo Havel jsou celosvětově známá. Ale co další čeští spisovatelé, kteří se u nás těší oblibě a zároveň se dočkali překladů do několika cizích jazyků? V policích zahraničních knihkupectví vedle tradičně překládaných českých knih naštěstí najdeme i díla současných českých…

Přečíst celé
|

Exilová oddělenost básníka a čtenáře

Nová kniha Poezie v exilu se zabývá otázkou, co je exilová poezie a jestli představuje podobně významnou oblast literatury jako milostná či přírodní lyrika. Fenomén exilu sleduje na literárních textech od antiky do současnosti a na pozadí historické poetiky exilu se zabývá českými básníky, kteří…

Přečíst celé
|

Autoportrét: Naše knihy zpravidla nevypadají klasicky

Mám napsat autoportrét nakladatelství Bylo nebylo, které vzniklo s tvorbou Anny Pleštilové, jejíž autorské knihy zprvu nabízelo, a později se začalo soustředit na díla dalších současných malířů a ilustrátorů, a ideálně přidat fotku. Jenže s Aničkou máme jedinou. Je focená v kině Ponrepo tak před…

Přečíst celé
|

„Než své vlastní malování, miloval své knížky“

Malíř a grafik František Kobliha byl za svou práci uznáván ještě za svého života v minulém století, přesto odborná obec nevěnovala jeho dílu takovou pozornost, jakou by zasluhovalo. Pomyslnou mezeru nedávno vyplnila obsáhlá monografie s prostým názvem — František Kobliha.

Přečíst celé
|

Dosud jsme si nedokázali postavit svou národní knihovnu

Příští rok to bude padesát let, co se Vít Richter stal zaměstnancem největší knihovny České republiky. Je tedy právem považován za knihovnického odborníka. Od letošního července, kdy byl ministrem kultury pověřen vedením Národní knihovny, se snaží dohnat promarněnou snahu svých předchůdců o její…

Přečíst celé
|

Ničitel spasitelů

Tento týden oznámilo studio Warner Bros. odsunutí premiéry nové filmové adaptace kultovní sci-fi Duna od Denise Villeneuva na příští podzim. Mrzí to jak filmové fanoušky, tak i čtenáře. Duna patří mezi zásadní díla dvacátého století a svou povahou se vzpírá adaptacím: s ní se do fantastiky…

Přečíst celé
|

Autoportrét: Nakladatelství je služba jako každá jiná

Uplynulo dvacet pět let, nyní plyne rok dvacátý šestý mého nakladatelského života. Knihy mám stále rád a stále je vydávám. Za ta léta jsem poskytl nesčíslně rozhovorů, kde jsem vysvětloval osvíceným kulturním redaktorům klausovské éry, že skutečně nevím, jaký mám zisk, a že zisk a byznys je to…

Přečíst celé
|

Realismus je překonaná záležitost. Debutant #3 o Emě Labudové

Novelu Tapetář, za kterou získala v roce 2019 Literární cenu Knižního klubu, začala Ema Labudová (nar. 1999) psát v patnácti letech během studia na gymnáziu a dokončila ji o tři roky později. Letos jí zdařilá prvotina vynesla nominaci na cenu Magnesia Litera v kategorii DILIA Litera za debut roku.

Přečíst celé
|

„Největší nezávislí radikálové“ mají padesát let

Asi těžko se najde člověk, který se zajímá o levicové myšlení, feminismus či kritickou teorii a nečetl alespoň pár knih z nakladatelství Verso. Byť v anglickojazyčném světě nejsou nakladatelství s jasným politickým profilem, která přitom neprodukují hloupou a nudnou propagandu, nijak výjimečná,…

Přečíst celé
|

Většina šla za iluzí lepšího života

Sovětský svaz byl ve dvacátých letech ekonomicky v koncích. Mimo jiné proto požádal komunisty z celého světa o pomoc. Soudruzi mohli přijet a budovat socialistický sen. V roce 1925 tak do Kyrgýzie odjíždí výprava československého družstva Interhelpo, složená především z dělníků. O to větší je…

Přečíst celé
|

Autoportrét: Vše, co děláme, děláme rádi

Nakladatelská a producentská značka „jakost“ vznikla v roce 2015. Jméno samotné ale už kdysi na začátku tisíciletí, když jsem si chtěla zaregistrovat e-mailovou adresu a automatická nabídka vygenerovala „jakost“, kterou od té doby používám. Jak řekl autor našeho loga a webu, grafik Petr Štěpán:…

Přečíst celé