Na letošní rok připadá hned dvojí výročí spjaté se spisovatelem, kritikem, dramatikem, překladatelem a sběratelem Jiřím Karáskem ze Lvovic, který se narodil 24. ledna 1871 a zemřel 5. března 1951.
V posledních měsících se téměř každý den, aniž bychom chtěli, doslýcháme o počtu úmrtí spojených se současnou pandemií. Nakladatelství Cesta domů se nejen v této době snaží přispět k informovanosti a ke vzdělávání v oblasti umírání, smrti a péče o umírající. Dosud vydalo přes sedmdesát odborných…
„Stále se učíme, jak být Joyceovými současníky, jak pochopit svého vykladače.“ Těmito slovy otevírá Richard Ellmann monumentální biografii Jamese Joyce, irského exulanta a modernistického kosmopolity, od jehož úmrtí dnes uplyne osmdesát let.
Pětadvacátého ledna uplyne sto let od premiéry R.U.R., slavné vědecko-fantastické hry Karla Čapka. U této příležitosti vznikl autorský komiks Kateřiny Čupové, který je zároveň jejím prvním uceleným komiksovým dílem. Čapkův text po sto letech představuje ve svěžím pojetí a v jasných barvách.
„Samé sovy, samí vlci, samé štiky. Normální je nepsat!“ říká v rozhovoru o psaní a poezii časopisecký a nakladatelský redaktor, editor a básník Martin Stöhr (nar. 1970), který na podzim vydal svou pátou řadovou sbírku nazvanou Užitá lyrika.
Před 190 lety se narodila Emily Dickinsonová (1830—1886), hvězda moderní (americké) poezie.
Literární vztahy mezi matkami, otci a dětmi, knižní druhy pláče či psychologický rozbor paměti a vzpomínání. Profesor psychologie Zbyněk Vybíral ve své nové knize Literární psychologie důkladně a poutavě analyzuje charakteristiky lidské povahy, příběhové vzorce, projevy emocí a interakcí v podobě…
„Horror Vacui neměl být podcast, který vám řekne: ,S námi napíšete román za šest hodin přípravného kurzu.‘ Měl to být exkurz do toho, jak se s psaním perou největší odborníci. A že je fajn vědět, že psaní není neproniknutelné mystérium, že z něj nemusíte mít strach,“ říká básník a moderátor Jonáš…
Ve věku 87 let zemřel 11. října spisovatel Stanislav Vávra (1933—2020), souputník Vladimíra Boudníka či Bohumila Hrabala. Ohlédnutí za tichým básníkem.
Nakladatelství 65. pole vzniklo v roce 2005 z chuti a radosti tvořit. Název odkazuje k bájnému poli šachovnice, která má běžně — jak známo — šedesát čtyři polí. Symbolizuje přesah, nečekanost a překvapení.
Třiadvacátého listopadu roku 2020 slavíme sto let od narození jednoho z největších hlasů německy psané poezie minulého století. Zároveň však téhož roku uplynulo padesát let od ztráty jeho nositele, básníka Paula Celana. Pro celé „komplikované“ dvacáté století je snad příznačné, že jde o autora s…
Letos na jaře vznikla facebooková skupina Nezletilí kritici, v níž čtenáři mladší osmnácti let sdílejí své literární a komiksové recenze. A to prostřednictvím její zakladatelky, redaktorky a recenzentky Kateřiny Čopjakové, která by mladým čtenářům ráda poskytla větší prostor.