|

Skutečná radost, která se nedá nikdy ničím zaplatit

Dům čtení, který v této době slaví jedenáct let svého trvání, je jedna z poboček Městské knihovny v Praze se sídlem v Ruské ulici ve Vršovicích. Zároveň je jednou z prvních, která se začala specializovat na jeden žánr nebo oblast své činnosti. Tou je pro tuto knihovnu především představení současné…

Přečíst celé
|

Pravopisný příběh

Cyklicky se objevují různá zamyšlení nad tím, jak nám zastarávají seznamy tak zvaných vyjmenovaných slov a jak se v nich děti setkávají s některými výrazy, které nikde jinde než v pravopisném cvičení nepoužijí. Slov nebo slovních spojení vyskytujících se hlavně ve školních diktátech je celá řada a…

Přečíst celé
|

Leporelizace světa

Pár týdnů mě provází názor Amose Oze (z knižního rozhovoru, který vedl s Širou Chadadovou a který nazvali Skok do prázdného bazénu): „Politika a sdělovací prostředky se stávají jen dalšími odvětvími zábavního průmyslu. Problémy vypadají jako vtípky. Řešení mají podobu esemesek. Život jako by byl…

Přečíst celé
|

Jak se svými kolegy akvíruji

„Ty čteš v práci komiksy? To musí být skvělá a pohodová práce!“ slýchávám v různých obměnách již několik let. Jenže to není všechno, co moje práce akvizitéra Městské knihovny v Praze (MKP) obnáší.

Přečíst celé
|

Není epický jako epický

Obšírně vysvětlovat či připomínat význam tohoto původem latinského slova není třeba. Všichni si jistě vzpomínáme na hodiny češtiny, kdy jsme se učili o literárních žánrech a čítankovým příkladem epického díla byly výpravné básně Ilias a Odyssea. Slovo epický tedy známe ve významu „obšírný, výpravný…

Přečíst celé
|

Automobil ze starého Řecka

„Byl horký červnový den. Jen se neříkalo červen, ale buď thargelion, nebo skirophorion. Dvě postavy opustily athénské hradby a v družném rozhovoru vyrazily podél řeky Ilisu na procházku do přírody. Bavily se hlavně o lásce.“ Text básníka Ondřeje Macla.

Přečíst celé
|

O ekvivalentní finalitě

V případě, že se mě někdo zeptá, jakou knihu jsem si koupil, napadne mě na malý okamžik, že odpovědět mu (nebo jí) je jako ukázat spodní prádlo. Anebo ještě hůř. Odpovědět je jako nechat tazatele nahlédnout do zákoutí své duše. Nechci z toho dělat drama, ale někdy chvíli trhám okvětní lístky: Mám…

Přečíst celé
|

Literatura legálně online není temná ulička

Když se mě někdo ptá, proč pracuji pro knihovnu, zpravidla odpovídám, že mě baví propojovat lidi a knihy. Hned potom následuje obligátní otázka, co bych doporučila ke čtení, a já spouštím svou rychlopsychoanalýzu, abych vytipovala minimálně pět titulů, které by se tazateli hodily k jeho světu.

Přečíst celé
|

Běžný host a výstřední hostka

Úplně se nabízí, abychom první jazykovou glosu začali hostem a hostkou. Zatímco slovo host je běžné, známé a frekventované, výraz hostka v dnešní češtině běžný není. Vyskytuje se jen ojediněle a působí poněkud výstředně, a to i přes různé snahy používat slovo hostka v rámci genderově korektního…

Přečíst celé
|

Ignoruje psychoanalýza podstatu literatury?

„Připravujeme Hamleta a moc by se nám zamlouval psychologický profil titulní postavy,“ stálo v e-mailu z divadla Komedie a z časopisu Moderní divadlo. Termín „psychologický profil“ byl v uvozovkách a milá paní šéfredaktorka ještě připsala, že rozbor mohu pojmout velmi svobodně.

Přečíst celé
|

Od Věstonické venuše k Chauvetově jeskyni

Jak to tak bývá, právě mám na pomyslném pracovním stole více knih v různém stadiu překladatelského a redakčního procesu: ani mně se nevyhnula vlna nigerijských autorů a thrillerů o osudových setkáních ve vlaku, především se však v nakladatelství Planeta9 chystá k vydání knížka, kterou by si měl…

Přečíst celé
|

Hrabej se v hlíně a nebuď

Představte si nádhernou rozlehlou zahradu. Sytě rudé hortenzie se uklánějí popínavým žlutým růžím, pásy narcisů kynou jiřinám, tulipány si na hlavy pod zlatavým sluncem uvazují růžový turban. Na staré okrasné jezírko z nebe shlíží natržený mrak. V zadní části přechází zastřižený trávník v louku…

Přečíst celé