|

Snění o exotických dálkách

Život básníka Konstantina Biebla by vydal na výpravný a dobrodružný film. Přitom začal tak poklidně v rodině zubaře v městečku Slavětín u Loun. Otec vášnivě maloval. Matka psala básně. Rodina měla zvláštní vztah k exotice: po původně barokním domě a ordinaci se volně procházela ochočená opice a…

Přečíst celé
|

Inspirativní tok barev, slov a číslic

Odešla Květa Pacovská, skvostná malířka a ilustrátorka. Její autorské knihy a ilustrace jsou nezaměnitelné, vydobyly si uznání po celém světě. Bohatá tvorba Pacovské je vzácně jednotná a představuje spojení geometrických tvarů, výrazné barevnosti a nesmírného citu pro dětské vnímání.

Přečíst celé
|

Prvá slovenská spisovateľka

Kde bolo, tam bolelo, neďaleko dediny Polichno, vraj bola jedna studnička a tá sa volala Timrava. K tej studničke chodievalo hľadať štvorlístky pre šťastie jedno zvláštne dievča. Volalo sa Božena. Rada písala. Skúšala písať všetko — básne, príbehy o láske, poviedky, listy. Takto nejako by sa mohla…

Přečíst celé
|

Utichl vítr

„Loďko moje, / drž se, / Není žádná / země na dohled.“ Tyto verše nedávno kolovaly na sociálních sítích. Jejich autor Charles Simic, významný americký básník a držitel Pulitzerovy ceny za poezii, totiž 9. ledna ve svých osmdesáti čtyřech letech zemřel. Jde o báseň „Utichl vítr“ z jeho poslední…

Přečíst celé
|

Život plný paradoxů

Jaroslav Hašek, autor velkého torza české literatury dvacátého století „Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války“, zemřel 3. ledna 1923. „Velmi rád improvizoval, psal povídky i v tak hlučném prostředí, jako byla pro něj typická hospoda, kde byl údajně schopen napsat povídku tomu, kdo za něj…

Přečíst celé
|

Dřevnický kavalír

„Bajaja nebyl spisovatelem, který by vyplivl každý rok knížku. Jeho psaní je promyšlené a navazuje tam, kde naposled přestalo. V mezidobí nabíral motivy, donosil je a potom dal na papír,“ píše ve svých vzpomínkách na Antonína Bajaju (30. 5. 1942 — 15. 12. 2022) Josef Holcman.

Přečíst celé
|

Lookbook: Knihex

Množství malých nakladatelů se setkalo na zimním Knihexu, který s mottem Knižní vánice tentokrát proběhl ve Francouzském institutu v Praze. Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v přátelské atmosféře, kde knihy menších nakladatelství často představují samotní nakladatelé a nakladatelky.…

Přečíst celé
|

Louisa May Alcottová a její „Malé ženy“

„Děvčata jsem nikdy neměla ráda a kromě sester vlastně ani žádná neznám, ale naše roztodivné hry a zážitky mohou být zajímavé,“ zapsala si do deníku Louisa May Alcottová při práci na „dívčím“ románu „Malé ženy“, který je čten, vydáván, překládán, upravován a filmován dodnes a který jí přinesl…

Přečíst celé
|

Český fenomén Moravia

Dne 28. listopadu 1907 se v Římě narodil Alberto Pincherle, později známý pod jménem Alberto Moravia. Autor, který je i dnes pro běžného českého středoškoláka kromě Umberta Eca nejznámějším italským spisovatelem, dokonce mnohem bližším než vzdálená slavná jména italské renesance, jako Dante…

Přečíst celé
|

Legenda a ikona Plathová

V těchto dnech si připomínáme devadesáté výročí narození Sylvie Plathové, přední představitelky tzv. poezie zpovědi a sebevyjádření (confessional poetry), jejíž dílo a ohlas ji řadí jak do americké, tak anglické literatury.

Přečíst celé
|

Literatura se nedá uspěchat

Elfriede Jelineková prohlásila, že právě při četbě „Plechového bubínku“ se rozhodla stát se spisovatelkou. Když Heinrichu Böllovi oznámili, že získal Nobelovu cenu, prý se zeptal: „Proč já? Proč ne Grass?“ Günter Grass je zřejmě poslední člověk, kterému se podařilo jedinou básní na chvíli probrat…

Přečíst celé
|

Annie Ernauxová a její memoáry „Roky“

Annie Ernauxová, která se stala laureátkou letošní Nobelovy ceny za literaturu, patří k nejvýznamnějším francouzským spisovatelkám, u nás je ale málo známá. Shodou okolností však letos v srpnu vyšly v češtině její pozoruhodné memoáry „Roky“.

Přečíst celé