Český čtenář může islandskou spisovatelku Auður Avu Ólafsdóttir znát díky třem překladovým románům, které u nás dosud vyšly: Výhonek osmilisté růže (2012), Listopadoví motýli (2017) a Nad propastí byla tma (2018). Za poslední zmíněný — kafkovsky laděný příběh o proměně a znovuzrození jednoho muže —…
Prvotina Martina Skořepy Rituál Turínského koně je průzkumem stárnutí v jeho méně radostné podobě, než by nabízel obraz blahobytného kmeta obklopeného houfem úspěšných potomků.
John Banville se nedozví, kdo si z něj vystřelil. Z Domu nebožtíků bude hostel.
Kanadský historik Modris Eksteins se věnuje především německé a evropské historii. Ve své nejslavnější knize Svěcení jara sleduje společenský a kulturní kontext Velké války a s ním i zrození moderní Evropy.
„Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality a tvrdíme jim, že je to pro ně prospěšné,“ píše se v anotaci nové knihy No Future odborníka na vzdělávání a publicisty Boba Kartouse. Co čeká české děti ve škole? Jaká je budoucnost společnosti se školstvím minulosti? Ukázka z knihy.
Podzim obvykle pro nakladatele znamená hlavní sezónu — období, kdy lidé nakupují vánoční dárky a nakladatel má možnost naplnit kasu. Napomoci tomu mohly hned tři podzimní knižní akce: Svět knihy Plzeň, Tabook a Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Je mezi nimi nějaký rozdíl?
Rozhovor s japanistkou a spisovatelkou Annou Cimou o nejstarším japonském románu, staré literatuře, vzdělanosti dvorních dam a (ne)známých autorkách.
Čínský spisovatel Jü Chua je dobře znám už i českému čtenáři. Román Bratři je jeho čtvrtou přeloženou knihou. Všemi se vine současná Čína, respektive ta její fáze, kdy se k vládě dostali komunisté.
Současná švýcarská literatura je v Česku velkou neznámou, po velikánech jako Dürrenmatt a Frisch jako by se nad ní u nás zavřela voda. Výjimkou je román Petera Stamma „Jemná lhostejnost světa“, který vyšel letos. A jak je to se švýcarskou poezií? Jedním z výrazných hlasů současné básnické scény…
Ukázka z první kapitoly monografie o Ivanu Wernischovi Daleko do ničeho.
Na základě smyšlené metodiky a povrchní analýzy problému jsme dospěli k závěru, že tato civilizace není ztracena, ale pozor, vše může být opět brzy vyvráceno... Takže to proběhneme jenom v rychlosti, ať vás nezdržím, tři minuty čtení.
Nedávno vyšel třetí a poslední díl antologie české fantastiky Ve stínu magie. Přečtěte si další rozhovor v rámci dlouhodobého seriálu o fantastice — tentokrát s Leošem Kyšou (alias Františkem Kotletou), jedním z editorů.