„Winterberg mě nepouští, teď začínáme pracovat na televizním seriálu,“ prozrazuje spisovatel Jaroslav Rudiš, který dnes vystoupí v Divadle Husa na provázku v rámci Měsíce autorského čtení.
„Na rozdíl od větších měst s bohatým kulturním životem a zázemím byl v Ostravě prostor věci vybudovat od píky. Ostravu proto považuju za město plné příležitostí, kde se člověk nemusí nutně ztratit jako ve větších městech, zároveň ale občas cítím mírnou unavenost a pocit, že už si nemáme co předat a…
„Čekáme na další obyvatele z České republiky. Myslím, že formát výměny a spolupráce mezi rezidencemi vytvoří ony důležité osobní vazby, které jsou základem každé dobré interakce a přátelství,“ říká Tetiana Pylypčuk, ředitelka Literárního muzea v Charkově. Víc než měsíc byla na pracovních cestách v…
Mezi zahraničními hosty letošního veletrhu Svět knihy nechyběl ani švýcarsko-islandský prozaik Joachim B. Schmidt, v jehož životopise najdeme málem devatero řemesel a tvůrčí rozkročení přes Atlantský oceán. Českým čtenářům představil román „Kalmann“, tragikomický příběh o prazvláštním zločinu…
Poezie lze číst jako plurál zahrnující nejrůznější přeshraniční přístupy. Mediálního, žánrového i oborového pomezí jsme se dotkli v rozhovoru s básnířkou Vojtěškou Hrázovou, která profesně působí ve školství a příležitostně se věnuje floristice. Mluvili jsme o důležitosti spolupráce, specificích…
Dora Poláková, vedoucí Oddělení hispanistiky Ústavu románských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, je spoluautorkou a vedoucí kolektivu autorů nově vydané publikace „Moderní hispanoamerická literatura“. Rozhovor o publikaci, která nám v Česku dlouho chyběla a která postihuje…
„Čím lepší má člověk představu o tom, co všechno překlad literatury může obnášet, tím více si bude vážit kvalitního překladu a překladatele,“ říká v květnovém rozhovoru v sérii Třicátníci překladatelka Anna Štádlerová. Z jejích odpovědí vyplývá, jak přemýšlí o životě a své práci, ale i jaké má…
„Naučili jsme se mnohem více si vážit všeho, co máme — zcela přirozeně tváří v tvář hrozbě, že o to přijdeme. Doufám, že se konečně zbavujeme komplexu méněcennosti, který byl jedním z největších vnitřních problematických spouštěčů ukrajinské kultury, a to jak té vysoké, tak každodenní,“ říká v…
S básnířkou a pedagožkou Kristýnou Svidroňovou, která působí na soukromém jazykovém Gymnáziu Jana Šabršuly v Orlové-Lutyni na Karvinsku, o technikách a činnostech, které zpřístupňují poezii ve školním prostředí — divnost, kterou si s poezií žactvo často spojuje, podle ní představuje důležitý…
S debutom „Novoročný výstup na Jaseninu“ sa Jakub Juhás ocitol vo finále literárnej ceny Anasoft litera 2017. Minulý rok mu, opäť v českom vydavateľstve Rubato, vychádza kniha s názvom „PS“ o maďarskom romantickom básnikovi Sándorovi Petőfim.
„Četl jsem pouze výpověď Toy Box ‚Leaving Neverland očima toho, kdo v dětství prožil sexuální zneužití‘, ale nečetl jsem knihu Aleny Mornštajnové ‚Les v domě‘,“ říká odborník na autorské právo František Vyskočil. Nikdo zatím neprokázal, že by se Mornštajnová u Toy Box skutečně inspirovala — pokud…
Filozof Marek Timko už léta přednáší v Opavě a Brně. Mimo to jej lidé znají jako zapáleného popularizátora literatury, který pořádá velké množství literárních akcí, a jako moderátora večerů Měsíce autorského čtení. V Markově obrovské knihovně se není pomalu ani kam posadit, a tak jen korzujeme…