Firma OpenAI, globálně známá od okamžiku, kdy na sklonku roku 2022 zveřejnila nástroj ChatGPT, přichází s novým vylepšením: modelem, který je skvělý v tvůrčím psaní. Více v komentáři Dity Malečkové.
Oslavné citáty se na obálkách knih zmnožily do té míry, že začaly vadit i samotným nakladatelům. Nakladatelství Simon & Schuster oznámilo, že už po autorech nebude vyžadovat jejich shánění a psaní. Samotným knihám, autorům a čtenářům to ale možná pomůže jen málo.
Na dnešek připadá Mezinárodní den lidských práv. Přesto lidská práva stále nejsou samozřejmostí nejen v represivních režimech, ale ani u nás. Komentář stážistky časopisu Host.
S koncem roku přichází čas bilancování. To na sebe v literární oblasti bere podobu anket. A také anket. A kromě toho ještě nějakých dalších anket.
Při červencovém projednávání novely mediálního zákona Andrej Babiš prohlásil, že proti zvýšení koncesionářských poplatků bude „krvácet na barikádě“. K jeho heroickému tažení se teď přidala i komerční rádia sdružená v Asociaci provozovatelů soukromého vysílání, která spustila dezinformační kampaň…
Na Slovensku v reakci na kroky tamní vlády a ministerstva kultury vznikla platforma „Otvorená Kultúra!“. Ta vyzývá, aby kulturní a umělečtí činovníci na protest proti omezováním svobody a krácením rozpočtů odešli ze svých funkcí v odborných komisích. Je to však žádoucí?
Magnesia Litera prošla dalším kolem kritiky. Není však čas na úplně novou literární cenu? Zakládají ji společně literární časopisy A2, Host, revue Prostor, Souvislosti a Tvar.
V posledných mesiacoch mám často pocit, že na Slovensku žijeme v atmosfére známeho meme, kde Tintin a kapitán Haddock sedia za stolom a zdrvený Haddock hovorí, „What a week, huh?“ (To bol ale týždeň!). Tintin mu odpovedá, „Captain, it’s Wednesday“ (Ešte je len streda, kapitán). Aj nám teraz čas…
Na Slovensku sa často varuje, aby sme nešli „gréckou cestou“. Myslí sa tým, samozrejme, ekonomické nastavenie, no podľa mňa je treba vnímať to v širšom kontexte, najmä s ohľadom na oveľa odvážnejšiu grécku politickú imagináciu.
Aktuální francouzská stopa v české literatuře pro děti a mládež se v poslední době prohlubuje, a už to není zásluha hlavně jednoho rodinného nakladatelství založeného romanistkou a ilustrátorem na jednom vinohradském stole. Komentář Kateřiny Čopjakové o francouzském vlivu na českou dětskou…
Tentokrát stručně: co na to stát, když máte děti a chcete psát. Přinášíme komentář Anny M. Morel.
V Česku máme mimořádně hustou síť veřejných knihoven. Jejich napojení na současnou literární scénu je ovšem různé. Jsou knihovny, kde ve fondu nemají jedinou z knih, jež loni obdržely Literu. Ale i knihovny, kde vám poradí, která z oceněných je nejlepší.