V hledání odpovědí na otázku, zda mít, či nemít děti, je Sheila Heti neuvěřitelně důsledná. A svou tvrdošíjností, která působí někdy až otravně, i pozoruhodně poctivá.
Česky právě vyšel monumentální román „Smutek Belgie“ nizozemsky píšícího belgického spisovatele vlámské národnosti Huga Clause (1929—2008). Překladatelka Radka Smejkalová vysvětluje, v čem je to výjimečné dílo a co byl Claus pro nizozemsky psanou literaturu.
Básně Kristy Kašpar jsou takřka přesnými a prožitými deníkovými záznamy. Jenže za nimi se krčí něco, co nás podvědomě temně znervózňuje — hotely mají každou chvíli vybouchnout, netušíme, zda lidé kolem nás existují, neustále mění podoby, chtějí nás podpálit. Ukázku představujeme v rubrice Nová…
Každý rok končí bilancí. A jaká může být bilance toho, jak se podařilo učinit umění svébytnou činností v rámci našeho státu? „Poté, co se vykoupete v prestiži, usušíte se prestiží, oblečete se do prestiže, najíte se prestiže a zatopíte si prestiží, vám už nezbyde nic než přidaná prestiž.“
Předseda SČKN Martin Vopěnka kvituje zařazení knih do nulové sazby DPH. Knihkupectví Academia plánuje zavřít brněnskou pobočku. Projekt Praha město literatury představil zahraniční rezidenty pro příští rok. A v Ústavu pro českou literaturu se bude opět bilancovat.
Vratislav Maňák se na stránkách Hosta míhá nezřídka. Mimo ně se o něm výrazně mluvilo naposledy loni, kdy vydal knihu „Smrt staré Maši“. Co píše teď, jak se mu to daří a jak vlastně o psaní přemýšlí?
Literární kritik Jan M. Heller od ledna přebírá Tvar. Odcházejícího šéfredaktora Adama Borziče už jsme vyzpovídali, co s literárním obtýdeníkem zamýšlí ten nastupující? A dojde v redakci také k nějakým dalším personálním změnám?
Současná společnost včetně literární kritiky se učí nové citlivosti, která požaduje zvláštní typ pozornosti a péče a vytváří novu formu terapeutické kultury. Kritická analýza mizí a nahrazuje ji neproduktivní empatie.
Před deseti lety, 17. listopadu 2013, se ve věku 94 let uzavřela životní cesta Doris Lessing. Její dlouhá literární dráha, korunovaná Nobelovou cenou za literaturu v roce 2007, ale zůstává stále otevřená pro další potěšení čtenářů a nové interpretace literárních vědců.
Britští posluchači se dočkají dosud neznámé hudby od spisovatele Anthonyho Burgesse. Nakladatelé zůstávají věrní X/Twitteru. Vydavatelství Simon & Schuster je v nových rukou.
Petr Šesták, autor povídkové sbírky „Štvanice“ a románu „Kontinuita parku“, vydal letos na podzim pamflet „Vyhoření“ i knihu pro děti „Cesta je pes“. V tom prvním žehrá na soužití člověka a aut, v tom druhém nechává psa Barnabáše, aby zhodnotil soužití člověčí a psí. A název napovídá, že k tomu…
Nakladatelství Paseka nedávno vydalo druhotinu novináře Michala Kašpárka „Fosilie“. Román o střetu generací patří mezi ty zajímavější a rozhodně vtipnější přírůstky podzimní sezony. Co o románu soudí kritik Josef Chuchma?