Firma OpenAI, globálně známá od okamžiku, kdy na sklonku roku 2022 zveřejnila nástroj ChatGPT, přichází s novým vylepšením: modelem, který je skvělý v tvůrčím psaní. Více v komentáři Dity Malečkové.
„Románů, které ždímou příběhy, co to jde, je samozřejmě dost a dost, a tak je próza Rachel Cusk osvěžující už jen tím, že klade jiné důrazy,“ píše Jan Němec v recenzi na román „Tranzit“ od Rachel Cusk.
„Neboť obrostlo tukem srdce tohoto lidu, ušima nedoslýchají a oči zavřeli, takže neuvidí očima a ušima neuslyší, srdcem nepochopí a neobrátí se — a já je neuzdravím,“ prorokuje biblický Izajáš. V dubnovém díle podcastového pořadu Kovárna se ptáme po banalitě zla a povaze hlouposti.
Aspoň třikrát zahráli loni v nakladatelství Dobrý důvod na struny přírody a mytologie, a to ve sbírkách Vojtěcha Štěpána, Alexandra Pecha a Miroslava Pecha. V prvních dvou případech se jednalo o hru úspěšnou, sbírka „Ymiho lebka“ Miroslava Pecha však oproti kolegům pokulhává.
V krásném a prosluněném bytě spisovatele a publicisty Vratislava Maňáka je knihovna rovnoměrně rozdělená na každé volné stěně. Mísí se v ní klasická literatura 20. století, nonfikce, komiksy a jednu polici má vyhrazena i queer literatura. Přinášíme další díl seriálu Domácí knihovna.
Michal Kašpárek minulý týden na webu iRozhlas.cz publikoval sérii datových analýz české knižní kultury za poslední dvě a čtvrt století. V rozhovoru mluvíme o pozadí výzkumu a nejzajímavějších zjištěních.
Množství způsobů nostalgického prožívání u mých vrstevníků fascinuje — možná i v kontextu toho, jak intenzivně se v posledních letech budoval mýtus o spasitelské liberální generaci hledící dopředu.
Kdo by hledal v knize „Rytmikon I. Úvod do rytmologického myšlení“ Víta Pokorného suchý výčet rytmů, meter a počtů dob, bude zklamán. Koho by ale zajímal samotný pojem rytmu a šíře jeho možné aplikace, získá v knize cenný úvod do problematiky, jíž se u nás zatím nedostalo souvislejší pozornosti.
Organizátoři Světa knihy Praha zveřejnili jména prvních hostů letošního ročníku. Datový tým Českého rozhlasu připravil s využitím České národní bibliografie sérii článků o tuzemské literatuře.
V březnovém Hostu přinášíme rozhovor s ukrajinskou básnířkou a paramedičkou Olenou Herasymjuk. Zde si můžete přečíst ukázku z rozhovoru doplněnou o autorčiny básně.
Pod záštitou brněnské platformy Terén měla premiéru one-man-performance FUGK, v níž několikero postav ztělesňuje performer a hudebník Pasi Mäkelä. S finským konceptuálním umělcem hovoříme o japonském tanečním divadle butó, finském hudebním stylu humppa a české experimentální scéně.
Sbírka Apoleny Vybíralové není příliš inovativní, dokáže ale emočně zatěžkané věci hravě situovat do nečekaných komických, něžných i zlovolných významových zákrutů.