Ve věku 89 let zemřel Maria Vargas Llosa, peruánský spisovatel a esejista, držitel Nobelovy ceny za literaturu. Za jeho tvorbou a životem se ohlíží překladatelka jeho knih, hispanistka Anežka Charvátová.
Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa, autor románů „Město a psi“ nebo „Zelený dům“, eseje „Pohřbené zrcadlo“ a dalších více než deseti knih. Odemykáme rozhovor, který s ním při jeho poslední návštěvě Prahy vedla hispanistka Anežka Charvátová.
Básnický debut Apoleny Vybíralové „Vzteklina“ je nominovaný na letošní cenu Magnesia Litera za poezii. „Stěžejní je pro mě hravost,“ tvrdí autorka. „V dnešní době se citlivému člověku snadno může stát, že si věci pouští k tělu tak moc, až se dostane do stavu jakési paralýzy.“
Vyprávění připomíná kruhy na vodě, které běží hladinou po dopadu kamínku. Smrt matky spouští proces psaní, jenž se šíří různými směry. Vše, co je zde napsáno, se k ní vztahuje, ať je to nákup cestovní tašky či spodního prádla, verše Gennadije Aigiho, vzpomínky na přítelkyně či nález zmrzlého ptáka…
Sci-fi, dívčí romány, westerny, piráti, erotika… Populární kultura meziválečného Československa si v ničem nezadala s tou americkou — včetně knižní a časopisecké produkce. Přesto je populární literatura první i druhé republiky stále víceméně neprobádané území. To mění nedávno vydaná působivá…
Nabízíme několik jarních tipů na zajímavé výstavy s knižní tematikou. Do vzácných bibliofilií či vybraných kapitol literárních dějin budete moci nahlédnout v Praze, Brně nebo Rajhradu.
Před pár týdny se do centra pozornosti tuzemských médií dostala dětská knížka z fotbalového prostředí. Bohužel to však nebylo díky jejím estetickým či výchovným kvalitám. Jednalo se spíš o další potyčku v neutuchajícím konfliktu tzv. kulturních válek, tentokrát ovšem zapříčiněnou tím, že se…
Firma OpenAI, globálně známá od okamžiku, kdy na sklonku roku 2022 zveřejnila nástroj ChatGPT, přichází s novým vylepšením: modelem, který je skvělý v tvůrčím psaní. Více v komentáři Dity Malečkové.
„Románů, které ždímou příběhy, co to jde, je samozřejmě dost a dost, a tak je próza Rachel Cusk osvěžující už jen tím, že klade jiné důrazy,“ píše Jan Němec v recenzi na román „Tranzit“ od Rachel Cusk.
„Neboť obrostlo tukem srdce tohoto lidu, ušima nedoslýchají a oči zavřeli, takže neuvidí očima a ušima neuslyší, srdcem nepochopí a neobrátí se — a já je neuzdravím,“ prorokuje biblický Izajáš. V dubnovém díle podcastového pořadu Kovárna se ptáme po banalitě zla a povaze hlouposti.
Aspoň třikrát zahráli loni v nakladatelství Dobrý důvod na struny přírody a mytologie, a to ve sbírkách Vojtěcha Štěpána, Alexandra Pecha a Miroslava Pecha. V prvních dvou případech se jednalo o hru úspěšnou, sbírka „Ymiho lebka“ Miroslava Pecha však oproti kolegům pokulhává.
V krásném a prosluněném bytě spisovatele a publicisty Vratislava Maňáka je knihovna rovnoměrně rozdělená na každé volné stěně. Mísí se v ní klasická literatura 20. století, nonfikce, komiksy a jednu polici má vyhrazena i queer literatura. Přinášíme další díl seriálu Domácí knihovna.